Kırklareli yöresindeki atıksuların tarımda sulama amaçlı kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Determination of the usage of wastes in Kırklareli region for irrigation in agriculture
  1. Tez No: 550359
  2. Yazar: HACER GÜLOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN KIYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kırklareli il merkezinin kanalizasyon suları mevcut evsel ve endüstriyel arıtma tesislerinde arıtılarak Kırklareli deresine deşarj edilmektedir. Bu çalışma derenin suları ve arıtma tesislerinden salınan sular, sulama suyu kalitesi ve kirlilik durumu belirlenerek tarımsal amaçlı kullanıma uygunluğunu ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kırklareli Deresi üzerinde su örnekleri için 10 farklı istasyon, bunun yanısıra; arıtma tesislerinden süzüntü suyu örneği 2 nokta olmak üzere toplam 12 nokta belirlenmiştir. Bu istasyonlardan mevsimsel olarak birer kez örnekleme yapılmıştır. Örnekler üzerinde fiziksel ve inorganik-kimyasal, organik, bakteriyolojik ve ağır metal parametreleri incelenmiştir. Ölçülen değerler ile Kırklareli Deresinin, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde yer alan Kıta İçi Yerüstü Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalitesi belirlenmiştir. Buna göre Kırklareli deresi kalite sınıfı açısından IV. kalitede yer aldığı tespit edilmiştir. Su örnekleri ölçüm değerleri üzerinde yapılan tekrarlanan ölçümlü deneme düzeninde vayans analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi yapılmıştır. İstatiksel açıdan parametreler arasındaki belirgin farklar ve ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sewage waters of the city of Kırklareli are treated in the existing domestic and industrial treatment plants and discharged into the Kırklareli stream. This study was carried out to determine the water quality and pollution status of the waters released from the waters and treatment plants, and to determine their suitability for agricultural use.10 different stations were determined for the water samples on Kırklareli Stream. In addition, 2 points were determined from the treatment facilities to obtain the filtrate water sample. These stations were sampled once each season. Physical and inorganic-chemical, organic, bacteriological and heavy metal parameters were examined on the samples. The measured values and the quality of Kırklareli Creek according to the classes of the Inland Surface Water Resources in the Water Pollution Control Regulation were determined. According to the Kırklareli stream quality class IV. quality. Variance analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis were performed on repeated measurement experiments on water samples. Statistically significant differences and relationships between parameters were found.