Samsun'un Atakum ilçesinde ışık kirliliği ölçümleri ve değerlendirilmesi
The evaluation of the measurements of light pollution in Atakum district of Samsun
- Tez No: 550360
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Samsun'un Atakum ilçesinde yapılan bu çalışmada, 81 km2 alanda 55 bölgeden, gece vakti yapay aydınlatma kaynaklı uzaya kaçan ışık enerjisi miktarı ölçülmüştür. Daha önce gök parlaklığı ölçümleri yeryüzünden ışık kaynaklarının yakınından yapılmaktaydı. Bu çalışmada ülkemizde ilk kez Sky Quality Meter (SQM) cihazı insansız hava aracının üzerine monte edilerek, yerden 50m yükseklikte gök parlaklığı ölçümü için kullanılmıştır. SQM cihazının ölçtüğü veriler ve coğrafi koordinatlar kullanılarak, QCIS haritalama yazılımında Krigging enterpolasyon yöntemiyle Atakum'un tematik eş parlaklık haritası oluşturulmuştur. Bu araştırmada Bursa Nilüfer Belediyesi'nde yapılan çalışmada kullanılan yöntem kullanılmıştır. QCIS yazılımdan alınan gök parlaklığı değerleri ve yüzey alanı değerleriyle, atmosferden uzaya yayılan ve aydınlatmada kullanılamayan toplam ışık akısı 53,37 milyon lümen olarak bulunmuştur. Bu ışık akısı kWh (kiloWattsaat) cinsine dönüştürülmüştür. Güncel elektrik birim fiyatı (Mayıs 2019: 0,79 TL/kWh) ile yapılan hesaplamalar sonucunda, ışık kirliliğinin mali değeri Atakum'da ölçümü yapılan alan için 1.787.283 TL/yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Atakum district of Samsun, the amount of energy that escaped into space at night was measured from 55 regions in 81 km2 area. Previously, celestial measurements were carried out on the earth near the light sources. In this study, for the first time in Turkey, Sky Quality Meter (SQM) device mounted on an unmanned aerial vehicle, at 50m above the ground was used for measuring the brightness of the sky. Using the data and geographic coordinates measured by the SQM device, the thematic co-brightness map of Atakum was created by Krigging interpolation method in QCIS mapping software. In this study, the method used in the study conducted in Bursa Nilufer Municipality was used. The total luminous flux radiated from the atmosphere to the space and not available for illumination was found as 53.37 million lumens with the sky brightness values and surface area values taken from the QCIS software. This luminous flux was converted into kWh (kilowatt hour). As a result of the calculations made with the current electricity unit price (May 2019: 0,79 TL / kWh), the financial value of light pollution was calculated as 1.787.283 TL / year for the area measured at Atakum.