Bıçak tasarımı ve malzemesinin küçükbaş hayvan tırnaklarında kesme gerilmesi üzerine etkisi
The effect of blade design and material on cutting stress in small ruminants hooves
  1. Tez No: 550361
  2. Yazar: ABDUWAHAB ABDULLAHI OMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇAĞATAY SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, farklı malzemelerden yapılmış küçükbaş hayvanların tırnak bakımı makas bıçaklarının kesme gerilmesi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Konu kapsamında değerlendirilmeye alınan bıçaklar 3 farklı malzemeden (Hardox-450, C 60, Krom) imal edilmiştir. Denemelerde hayvansal materyal olarak küçükbaş hayvanların tırnakları kullanılmıştır. Materyallerin kesilme işleminde 5 farklı hızda (100 mm/min, 200 mm/min, 300 mm/min, 400 mm/min, 500 mm/min) 3 tekerrürlü olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Kuvvet verileri Lloyd test cihazı ile içerisinde NEXYGEN yazılımı bulunan bir bilgisayar kullanılarak alınmıştır. Kayıt altına alınan kesme kuvveti değerleri tırnakların kesit alanına oranlanarak kesme gerilmeleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; tüm kesme hızlarında en küçük kesme gerilmesi değeri (33.55 N/mm2) ile Krom bıçakla, en büyük kesme gerilmesi değeri ise (57.49 N/mm2) ile Hardox-450 çelik bıçakla yapılan kesme işleminde gerçekleşmiştir. Bıçakların kesme hızlarına bağlı olarak kendi içerisinde değerlendirildiğinde kesme gerilmesi değerlerinde değişim açısından en büyük değişim %152 ile krom bıçakta gerçekleşmiştir. En küçük yüzde değişim ise %115 ile C-60 çelik bıçakta gerçekleşmiştir. Yapılan istatistik analizi sonuçlarına göre, bıçak ve hız faktörlerinin kesme gerilmesi üzerinde önemli etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate effect on the cutting stress of small ruminants hoof care scissors blades made from different materials. The blades are made from (Hardox-450, C-60, Chromium) 3 different materials. In the experiments small ruminants nails were used as animal material. The material was cut at 5 different speeds (100 mm/min, 200 mm/min, 300 mm/min, 400 mm/min, 500 mm/min) with 3 replications. Force data were obtained using a computer with NEXYGEN software. The cutting force values were recorded and the cutting stress were calculated according to the cross-sectional area of the nails. According to the results; at all cutting speeds, the smallest cutting stress value (33.55 N/mm2) obtained with chromium blade while the largest cutting stress value (57.49 N/mm2) with Hardox-450 steel blade. When the blades were evaluated within their own speeds, the biggest changing in the cutting stress values was % 152 and in the Chromium blade. The smallest percentage change was observed in the C-60 steel blade with the number of 115 %. According to the results of statistical analysis, it is determined that blade and speed factors have significant effect on cutting stress