Şirketlerin yaratıcı muhasebe uygulamaları kapsamında incelenmesi
Investigation of companies in the scope of creative accounting applications
- Tez No: 550408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde, gelişen finansal piyasalarla birlikte finansal tabloların geçmiş dönemleri ile tutarlı, düzgün ve gerçeğe uygun bir şekilde sunulması önem kazanmıştır. Bu sebepten dolayı şirketler finansal tablolalarının düzgün ve tutarlı bir şekilde gözükmesinin yanında çıkar gruplarının da beklentilerine cevap verebilmek amacıyla finansal tablolarında çeşitli düzenlemeler yapabilmektedirler. Yapılan bu düzenleme faaliyetine genel olarak yaratıcı muhasebe denilmektedir. Yaratıcı muhasebe; muhasebe ilkelerinin, kurallarının ve mevcut uygulanmakta olan düzenlemelerin boşluklarından yararlanarak, finansal tabloların biçimini, içeriğini ve sunuluşunu değiştirmek amacı ile muhasebe rakamlarının üzerinde yapılan düzenlemelerdir. Bu düzenlemeler şirketlerin finansal durumunu olduğundan daha iyi göstermektedirler. Yaratıcı muhasebe uygulamalarına başvuran şirketlerin, kısa vadede çok iyi sonuçlar elde ettiği, ancak uzun vadede şirketlerin çıkmaza girdiği, finansal krizler ile baş başa kalarak iflas ettikleri gözlemlenmiştir. Yaratıcı muhasebe kavramı, özellikle 2000'li yıllarda yaşanan Enron, Worldcom ve Parmalat gibi şirket iflasları ve Enron olayına bağlı olarak uluslararası denetim firması olan Arthur Andersen denetim lisansının iptal edilmesiyle birlikte önem kazanmış, sıkça tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; yaratıcı muhasebe ile ilgili yapılan akademik çalışmaları, yaratıcı muhasebe kavramını, hileli finansal raporlama ile yaratıcı muhasebenin ayrımını, yaratıcı muhasebe tespitinde kullanılan modelleri, şirketlerin yapabilecekleri yaratıcı muhasebe uygulamalarını, yaratıcı muhasebeye açık konuları, ve seçimlik politikalar üzerinden mevcut kullanılmakta olan yaratıcı muhasebe uygulamalarını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Today, it is important that the Financial Statements, together with emerging financial markets, be presented in a consistent, smooth and fair manner with previous periods. For this reason, companies can make various adjustments to their financial statements to meet the expectations of interest groups, as well as to appear in their financial statements in a smooth and consistent manner. This arrangement is generally known as creative accounting. Accounting principles, rules and regulations applicable to the use of gaps in the form, content and presentation of financial statements to modify the purpose of the accounting numbers regulation. These regulations make the financial situation of companies better than it is. It has been noted that companies applying to creative accounting practices have achieved very good results in the short term, but in the long term, companies are at a standstill and bankrupt in dealing with financial crises. The concept of creative accounting, especially in the 2000s, such as Enron, WorldCom, and companies of the Parmalat bankruptcy and events Enron, has gained importance with the cancellation of the license of the audit of Arthur Ander exceptional, the signing of international audit, and has begun to be discussed frequently. The aim of this study is to present the academic studies related to the creative accounting, the concept of creative accounting, the distinction between the financial information fraudulent and creative accounting, the models used in creative accounting, applications of creative accounting that businesses can make, topics, open to the creative accounting, and accounting applications that are used in the use of alternative policies.