Forex piyasalarında emtia alım satım kararlarında teknik analiz kullanımı
Technical analysis usage in commodity trading in Forex markets
  1. Tez No: 550470
  2. Yazar: FARUK ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknik Analiz bir finansal ürünün geçmişteki fiyat hareketlerinden ve grafiklerinden yola çıkarak devam eden oluşumun yönünü, süresini ve ileride meydana gelecek fiyat hareketlerini belirlemeye çalışma yöntemidir. Teknik analizde göstergeler ve grafikler kullanılırken analistler ve alım satım yapanlar klasikleşmiş buldukları değerleri kullanmaktansa göstergelerin formüllerinin derinlerine inerek bir farklılık yaratıp yüksek getiri elde ederek diğerlerinden ayrışmayı ummaktadırlar. Bu girişim kimi zaman olumlu sonuçlar verse de çoğunlukla formüller arasında kaybolma ve geç sinyal veren göstergeler yaratmakla sonuçlanmaktadır. Bu kapsamda bu tez çalışmasının amacı, teknik analiz yöntemlerinin ayrıntılı olarak açıklanması ve tek bir göstergenin standart değerleri ile bir emtiaya uygulanmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın uygulama kısmında Türkiye ve Dünya'da teknik analiz üzerine yapılan sınırlı sayıda çalışmanın aksine canlı veriler tercih edilmiştir. Forex piyasalarında Altın/Amerikan Doları verileri üzerine Parabolic SAR göstergesi uygulanmış ve banka mevduat faiz oranlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technical Analysis is a method of trying to determine the direction, duration and future price movements of a financial product based on the past price movements and graphics. In technical analysis, while indicators and graphs are used, analysts and traders hope to distinguish themselves from the others by making a difference by getting deeper into the formulas of indicators rather than using the values they find classical. This initiative sometimes results in positive results, but often results in the vanishment within the formulas and the creation of late-signaling indicators. In this context, the purpose of this thesis is to explain the technical analysis methods in detail and to apply a single indicator to a commodity with standard values. Within this framework, contrary to limited number of studies on technical analysis in Turkey and in the World, live data was preferred in the application part of the study. In the Forex markets, the Parabolic SAR indicator was applied on the Gold/ American Dollar data and compared to the bank deposit interest rates.