Anonim şirketlerde yönetimde temsil imtiyazı
Managerial privilege in joint-stock companies
  1. Tez No: 550473
  2. Yazar: FATMA SERRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ÖZTÜRK AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
6762 sayılı eski Türk Ticaret Kanunu döneminde kanunda düzenlemesi yer almasa da uygulamada ve Yargıtay içtihatlarında kabul edilen“grup imtiyazı”, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 360. Maddesi ile hukukumuzda ilk kez bir kanun maddesinde özel olarak düzenlenmiştir. Yönetimde temsil imtiyazı düzenlemesindeki en büyük yenilik, imtiyazın pay gruplarının yanısıra özellik ve nitelikleri ile belirli bir grup oluşturan pay sahipleri ve azlığa da tanınabilmesidir. İsviçre Borçlar Kanunu'nun 709. Maddesinden esinlenilerek düzenlenen 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 360. Maddesindeki yönetimde temsil imtiyazının tanınabileceği grupların hukuki niteliklerinin belirlenmesi, imtiyazın kullanılabilmesi açısından hayati öneme sahip olduğundan, çalışmamızda bu grupların hukuki nitelikleri açıklanmaya gayret edilmiş ve imtiyazın tanınma yöntemleri ve korunma şekilleri aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of representation of specific groups on the board of directors was not regulated by the repealed Turkish Commercial Code numbered 6762, said concept was accepted in practice and by supreme court practices. This concept has regulated for the first time under Article 360, by the current Turkish Commercial Code numbered 6102. Legally, the representation right is deemed as a privilege. The most noteworthy novelty of the article is that with the new regulation, the representation right on the board can be granted to specific shareholder groups and minorities in joint-stock companies, in addition to specific groups of shares. This regulation is originated from Article 709 of Swiss Code of Obligations. In order to exercise the representation right, the legal characteristics of the groups to which this right can be granted should be determined. Consequently, in this study, the legal characters of these groups, the methods of this right's exercise and ways of protection of this regulation are explained and elaborated.