Medeni Usul Hukukunda karşı dava
Counterclaim in Procedural Law
- Tez No: 550474
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızın konusunu“Medeni Usul Hukukunda Karşı Dava”oluşturmaktadır. Karşı dava kavramı hakkında doktrinde farklı tanımlar olsa da genel olarak; karşı davayı, açılmış ve görülmekte olan bir (asıl) davada davalının, takas veya mahsup talebini içeren ya da asıl dava ile arasında bağlantı olan durumlarda, aynı mahkemede ve aynı dosyada davacıya karşı süresinde açtığı dava olarak tanımlamak mümkündür. Bu kavram açıklanmaya çalışılırken doktrin görüşleri ile Yargıtay kararlarından da faydalanılmıştır. Çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dava türleri genel olarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde genel olarak karşı dava başlığı altında karşı dava kavramı ve önemi, karşı davanın şartları, karşı davanın kabule şayan (caiz) olmaması ve karşı davanın benzer müesseselerden farkları ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde karşı davaya ilişkin esaslar ve hüküm, karşı davada yargılama giderleri ve karşı davada zaman bakımından uygulanma sorunu ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise idari yargı ve tahkim gibi diğer bazı yargılamalarda karşı dava ve karşı davada kanun yolları ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is the Counterclaim in Procedural Law. Although the doctrine consists of different definitions for the counterclaim, generally it can be defined as a claim brought by a defendant against a plaintiff in an instant (original) case in the same court under conditions including defendant's claim of set-off and deduction or conditions related to the instant case. While trying to explain this issue, doctrine opinions and the decisions of the Court of Cassation were also utilized. The present study is composed of four main sections. The types of lawsuits are examined in a general manner in the first section. Commonly, the concept and significance of counterclaim, its conditions, unacceptable counterclaim and differences of the counterclaim from similar institutions are examined in detail in the second section under the title of counterclaim. The principles and consequences of the counterclaim and the litigation costs in the counterclaim and the problem of application in terms of the time were attempted to be examined in detail in the third section. Finally, in the fourth section, the legal remedies were tried to be examined in detail in some other proceedings such as administrative law and arbitration.