Konya için elektromanyetik radyosyon seviyelerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of electromagnetic radiation levels in Konya
  1. Tez No: 550491
  2. Yazar: DERYA GÜRĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SEYFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve insanların hayatını kolaylaştıracak yeni hizmetler, yeni cihazlar kullanıma sunmaktadır. Fakat, baz istasyonları, enerji nakil hatları, cep telefonları veya herhangi bir elektrikli cihaz etrafa sürekli olarak elektromanyetik dalga yayabilmekte ve elektromanyetik kirliliğe sebebiyet vermektedir. Elektromanyetik kirlilik duyu organları tarafından algılanamaz. Dolayısıyla canlılar tarafından kolayca fark edilemez. Bu sebepten özellikle canlılar üzerindeki kısa ya da uzun vadede meydana gelebilecek etkilerin araştırılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, bilimsel bir kaynak oluşturmak amacıyla Konya ilinde bazı bölgelerde elektromanyetik radyasyon seviyeleri ölçülmüş ve ölçümler ulusal ve uluslararası limit değerler ışığında incelenmiştir. Ölçümler kapalı ve açık alanlar olmak üzere iki ana başlıkta verilmiştir. Ölçümlerde, alışveriş merkezleri, hastaneler, otobüs durakları gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle tercih edilmiştir. Gerçekleştirilen ölçümler neticesinde elde edilen verilerin ulusal ve uluslararası limit değerlerin altında olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda elektromanyetik kirliliğe karşı alınabilecek bireysel ve kamu tedbirlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology offers new services, new devices that are developing day by day and makes people's lives easier. However, base stations, power transmission lines, mobile phones or any electrical device can emit electromagnetic waves continuously and cause electromagnetic pollution. Electromagnetic pollution cannot be detected by sensory organs. Therefore, it cannot be easily noticed by living beings. For this reason, it is important to investigate the effects that may occur in short or long term on living beings. In this study, electromagnetic radiation levels were measured in some regions of Konya in order to create a scientific resource and the measurements were examined in the light of national and international limit values. Measurements are given in two main headings as closed and open areas. Intensive locations such as shopping malls, hospitals, bus stops were especially preferred in the measurements. It has been observed that the data obtained as a result of the measurements are below the national and international limit values. In this context, individual and public measures that can be taken against electromagnetic fields are mentioned.