The relationship among religiosity, shame, guilt, internalized homophobia and depressive symptoms in gay and bisexual men in Turkey
Türkiye'de yaşayan gey ve biseksüel erkeklerin dindarlık, utanç, suçluluk, içselleştirilmiş homofobi duyguları ve depresif semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 550492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan gey ve biseksüel erkeklerin İçselleştirilmiş Homofobi ve Depresif Semptomları arasındaki ilişkide, Utanç ve Suçluluğun aracı rolü; Dindarlığın ise düzenleyici rolü incelenmiştir. Bununla beraber bu değişkenler arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Çalışmaya 18- 48 yaş aralığında (M= 26.67, SD= 5.36) 198 erkek (161 gey, 37 biseksüel) katılmıştır. Çalışmanın amacına uyumlu olacak şekilde İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği, Utanç ve Suçluluk Ölçeği, Ok Dini Tutum Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Beklendiği gibi Utanç ve Suçluluk, İçselleştirilmiş Homofobi ve Depresif Semptomlar arasında aracı rol oynamıştır. Bununla beraber, İçselleştirilmiş Homofobi ve Dindarlık arasında anlamlı pozitif bir ilişki olmasına rağmen Dindarlık değişkeninin bir işlevi olarak İçselleştirilmiş Homofobi ve Depresif Semptomlar arasındaki ilişki artma ya da azalma yönünde anlamlı bir değişkenlik göstermemiştir. Çalışmanın sonuçları ve bu sonuçlarla uyumlu çıkarımlar ilgili literatür ve Azınlık Stresi Teorisi çerçevesinde tartışılmıştır. Aynı zamanda gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the mediating effect of shame and guilt and the moderating effect of religiosity on the relationship between internalized homophobia and depressive symptoms among gay men living in Turkey. Additionally relationships among these variables were also calculated. In accordence to this 198 participants (161 gay and 37 bisexual men) who are between the age range of 18 to 48 (M= 26.67, SD =5.36) were recruited for the study from several cities of Turkey. To measure study variables, Internalized Homophobia Scale, Shame and Guilt Scale, Ok Religious Attitude Scale, Beck Depression Inventory were used. According to the results, shame and guilt played a mediator role on the relationship between internalized homophobia and depressive symptoms. In spite of the positive relationship between religiosity and internalized homophobia; the relationship between internalized homophobia and depressive symptoms did not change as a function of religiosity. The results were discussed in accordance to the relevant literature. Additionally, implications and contributions of the results were discussed in the Minority Stress Theory framework. For the future researches, suggestions were also offered.