Mobil bankacılıkta hizmet kalitesinin, müşterinin algıladığı değere, bağlılığına ve memnuniyetine olası etkileri üzerine bir çalışma
A study on the possible effects of service quality on the customer's perceived value, loyalty and satisfaction in mobile banking
- Tez No: 550496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobil bankacılıkta hizmet kalitesini hangi faktörlerin etkilediğiyle ilgili sistematik gözden geçirme sunmak ve bunu gerçek mobil bankacılık kullanıcılarıyla test ederek incelemektir. Self servis bankacılık hizmetleri üzerine birçok çalışma bulunsa da mobil bankacılık spesifik çalışma sayısının diğer bankacılık kanallarına göre daha az olduğu görülmüştür. Bu tezde, diğer alternatif kanallardan sunulan hizmetlerin aksine, sürekli müşterilerin yanında ve elinin altında olan mobil bankacılık hizmetinin, müşterinin algıladığı değere ve müşterinin memnuniyetine etkisini incelenmekte ve bununla beraber müşterinin algıladığı değer ile memnuniyetin, müşteri bağlılığı ile ilişkisi araştırılmaktadır. Bu amaçla mobil bankacılık hizmeti kullanan 210 kullanıcı üzerinde yapılan çalışmada faktör, güvenilirlik ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda hizmet kalitesinin, müşterinin algıladığı değeri ve müşteri memnuniyetini etkilediği görülmüştür. Aynı zamanda müşterinin algıladığı değer ile memnuniyetin de müşteri bağlılığına etki ettiği yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma gelecek çalışmalar için mobil bankacılığın incelenmesinde kapsamlı bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a systematic review on what factors affect service quality in mobile banking and to test it with real mobile banking users. Although there are many studies on self-service banking, the number of mobile banking specific studies is less compared to other banking channels. In this thesis, unlike the services offered by other alternative channels, the effect of mobile banking service, which is under the customer's hand, is examined with the value perceived by the customer and the satisfaction of the customer, and the relationship between customer's perceived value and satisfaction and customer loyalty is analyzed. With this aim data from 210 mobile banking users were collected and tested with factor, reliability and regression tests. It is seen that service quality affects customer perceived value and customer satisfaction. Also, the customer's perceived value and satisfaction affect customer loyalty. This study provides a comprehensive framework on mobile banking for future studies.