Ülkemizde günışığı yararlanma zamanına geçilen ve geçilmeyen dönemlerdeki trafik kazası başvuru sayısının ve yaralanma ciddiyetinin geriye dönük taranması
Retrospective screening of number of traffic accident applications and injury severity in daylight savings and passed times in Turkey
  1. Tez No: 550498
  2. Yazar: CAHİT TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN KURTOĞLU ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kazalar, Trafik, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Traffic, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ: Travmalar özellikle trafik kazaları gelişmiş ülkelerde genç toplulukta (1-44 yaş) ölüm nedenleri içinde ilk sırada yer almaktadır. Kaza, Dünya Sağlık Örgüt (DSÖ)'ünün tanımına göre önceden planlanmamış ve beklenmeyen, ancak yaralanma ile sonuçlanabilecek olaydır. Gün ışığı yararlanma zamanındaki(GYZ) değişim sirkadiyen ritim bozulmalarına ve buna bağlı olarak sağlık üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Uyku gecikmesinin neden olduğu sirkadiyen ritim bozulmaları uyku kalitesini ve miktarını bozar ve yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve uykusuzluk gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Acil serviste travmalı hastaların yönetiminde, travma ciddiyetini belirlemek ve ölüm oranını tahmin etmek için birçok skorlama sistemi kullanılmaktadır. Bu skorlama sistemlerinin bazıları fizyolojik parametrelere göre bazıları anatomik bölgelere göre bazıları da her ikisinin birleşimi şeklinde oluşturulmuştur. YCS(Yaralanma Ciddiyet Skoru) bu skorlamalar içinde en kullanışlı olanlarından biridir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma retrospektif bir çalışma olup Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servise 2014 ve 2015 yıllları kış / 2015 ve 2016 yılları yaz saati uygulaması ile 2016 ve 2017 yılları kış / 2017 ve 2018 yılları yaz saati uygulamalarında günışığı yararlanma zamanına geçiş tarihlerinden önceki ve sonraki 2 haftalık süreçte araç içi trafik kazası nedeniyle başvuran hastalar değerlendirilmeye alınmıştır. Değerlendirme hastane bilgi sistemi ve dosya tarama yöntemi yardımı ile YCS skoru hesaplanarak yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya alınan 710 hastanın 201 (28,3%)'i kadın, 509 (71,7%)'u erkek idi. 710 hastanın 414 (58,3%)'ü kış saatine geçiş dönemlerinde(güz döneminde), 296 (41,7%)'sı yaz saatine geçiş dönemlerinde (bahar döneminde) başvurdu. Güz döneminde başvuran toplamda 414 hastanın 221(53,30%)'i kış saati uygulamasının uygulanmadığı dönemde, 193(46,70%)'ü ise kış saati uygulamasının uygulandığı dönemde başvurmuştur. Kış saati uygulamasının uygulanmadığı dönemde başvuran 221 hastanın 186(84,10%)'sı taburcu edilirken 35(15,90%) hastaya yatış yapılmıştır. Kış saati uygulamasının yapıldığı dönemde ise ; 193 hastanın 159(82,39%)'u taburcu edilirken,31(16,06%)'ine yatış verilmiş 3(1,55%) hasta ise ex olmuştur. Bahar döneminde başvuran toplamda 296 hastanın 177(59,79%)'si yaz saati uygulamasının uygulanmadığı dönemde, 119(40,21%)'u ise yaz saati uygulamasının uygulandığı dönemde başvurmuştur. Yaz saati uygulamasının uygulanmadığı dönemde başvuran 177 hastanın 159(89,83%)'u taburcu edilirken 17(9,60%) hastaya yatış yapılmış 1(0,56%) hasta ise ex olmuştur. Yaz saati uygulamasının yapıldığı dönemde ise ; 119 hastanın 101(84,87%)'i taburcu edilirken,17(14,28%)'sine yatış verilmiş 1(0.84%) hasta ise ex olmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda GYZ' nin cinsiyet, yaş, YCS skoru, maliyet analizi, taburculuk ve yatış durumlarına etkisi incelendi. Çalışmaya genel olarak bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Bu durum çalışmanın kısa sürelive tek merkezli olmasına bağlanabilir. Daha önceden yapılmış olan bazı çalışmalarda anlamlı farklar saptanmış olup ilerleyen yıllarda ülke çapında daha kapsamlı ve daha uzun süreli çalışmalar yapılabilir. Bu sayede GYZ' nin uzun dönem etkileri de incelenmiş olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: trafik kazası, günışığı yararlanma zamanı, yaralanma ciddiyet skoru
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Travmas, especially in traffic accidents, are in the first place among the causes of death in the young community (1-44 years) in developed countries. According to the definition of the World Health Organization (WHO), an accident is an unplanned and unexpected event that may result in injury. The change in daylight saving time (DST) can cause circadian rhythm disturbances and consequently detrimental effects on health. Circadian rhythm disturbances caused by sleep delay impair sleep quality and quantity and can cause various symptoms such as fatigue, headache, attention and insomnia. In the management of trauma patients in the emergency department, several scoring systems are used to determine the severity of trauma and estimate mortality. Some of these scoring systems are formed according to physiological parameters, some according to anatomical regions and some combination of both. ISS is one of the most useful of these scores. MATERIALS and METHODS: The study is a retrospective study and it is performed in Ankara Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department for two weeks before and after 2014 and 2015 winter / 2015 and 2016 summer time application and 2016 and 2017 winter / 2017 and 2018 summer time applications. In this process, patients admitted for in-vehicle traffic accidents were evaluated. The assessment was made by calculating ISS (Injury Severity Score) with the help of hospital information system and file scanning method. CONCLUSIONS: Of the 710 patients included in the study, 201 (28.3%) were female and 509 (71.7%) were male. Of the 710 patients, 414 (58.3%) were admitted to winter time (fall), 296 (41.7%) were admitted to summer time (spring). In total, 221 (53,30%) of the 414 patients who applied in the fall period applied to the period when winter time was not applied and 193 (46.70%) of them applied to the time when winter time was applied. 186 (84.10%) of the 221 patients who were admitted during the winter time were discharged and 35 (15.90%) were hospitalized. During the winter time application; Of the 193 patients, 159 (82.39%) were discharged and 31 (16.06%) were hospitalized and 3 (1.55%) were ex. In total, 177 (59.79%) out of 296 patients who applied in the spring period applied in the summer time period and 119 (40.21%) of them applied in summer time period. 159 (89.83%) of 177 patients who were admitted during the summer time period were discharged and 17 (9,60%) patients were hospitalized and 1 (0.56%) patient was ex. During the summer time application; 101 (84.87%) of 119 patients were discharged, while 17 (14.28%) were hospitalized and 1 (0.84%) patient was ex. RESULTS: In our study, the effect of DST on gender, age, ISS score, cost analysis, discharge and hospitalization were examined. There was no statistically significant difference between the two groups. This can be attributed to the fact that the study is short-term and monocenter. Significant differences have been identified in some previous studies and in the following years, more comprehensive and longer-term studies can be conducted throughout the country. In this way, the long-term effects of GYZ will be examined. KEYWORDS: traffic accident, daylight saving time, injury severity score