Yunanistan'da ilkokul matematik ders kitaplarında görsel öğelerin kullanımı
Use of images in primary school mathematics textbooks in greece
  1. Tez No: 550499
  2. Yazar: EMINE ISMAIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KELAĞA AHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Sanat Tarihi, Mathematics, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Görsel öğelerin ders kitaplarında kullanılması matematik eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Yunanistan'ın Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu İlköğretim Birinci Kademede okutulan matematik ders kitaplarında yer alan görsel unsurların değerlendirmesi amaçlanmıştır. Ders kitaplarındaki konularda ise, günlük hayattan esinlenilmiştir. Kitaplardaki bilgiler, konular somuttan soyuta, basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru işlenmiştir. Öğrencinin öğrenmesini kolaylaştıracak ve ilgisini çekecek görsel öğelere yer verilmiştir. Matematiksel faaliyetler, sadece matematiğe ilişkin kapalı işlemler değildir, ancak çocukları araştırmacı ve deneyimsel faaliyetlere dahil eden ve tüm dersleri kapsayan eğitim sürecidir. Dış tasvir türleri öğrencilerin yaşlarına uygun olarak kullanılmaktadır. Küçük sınıflarda düzenleyici- yardımcı resimler kullanılmaktadır. Büyük sınıflarda ise dış tasvirler şifre çözme, değerlendirme, bilgilerden yararlanma yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Ders kitaplarında yer alan görsellerin dekoratif maksattan çok öğrencilerin bilişsel gelişimini destekleyici ve çok yönlü fonksiyonlarının olduğu görülmektedir. Ancak görsel ve teknolojik materyallerden daha çok yararlanılması bakımından ise kısmen yetersiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Text books are indispensable written and printed tools, for the teaching-learning environment. This study aims at evaluating the visual elements included in the Mathematics textbooks in the first level prepared by the Ministry of National Education of Greece. The subjects in the textbooks are inspired by daily life. The information in the books is from specific to abstract, from simple to complex, from easy to difficult. Optical elements were provided to facilitate learning and attract students. Μathematical activities are not only closed processes related to mathematics, but they include all school subjects that educate children in research and experiential activities. Types of external depictions are used in accordance with the age of the students. In small classes, editor-assistive pictures are used. In large classrooms, external descriptions are used as decryption, evaluation, and utilization of information. It is obvious that the visual elements included in the manuals other than the decorative purpose support the cognitive development of the students and many other different functions. However, it is seen that it is partially inadequate in terms of making more use of visual and technological materials.