Ofislerde aydınlatma tasarımının sürdürülebilirlik açısından mekan tasarmına etkileri
Effects of illumination design at offices in terms of sustainability to design of site
  1. Tez No: 318548
  2. Yazar: SERPİL APAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada amaç, ofislerde aydınlatma tasarımlarının gün ışığından en etkin düzeyde yararlanılarak, yapay enerjiyi iç mekanda günışığı'nın etkisinin azaldığı zaman içersinde, doğru aydınlatma sistemleriyle, kullanımı'nın amaç edinilmesidir. Ofis binalarının mimarisi ve kullanılan yöntemlerin sürdürülebilirliğe katkı sağlamak, gelişmekte olan çağdaş sistemlerin kullanımını yaygınlaştırılarak, sürdürülebilirlik ilkesini hedef almak vurgulanmıştır.Belirtilen amaçlara göre yapılan bu çalışma, dört ana başlıktan oluşmakta olup ekler kısmında, günışığı yöntemleri ile ilgili pratik hesaplamayla ilgili LT metodu sunulmuştur.Birinci bölümde, ofis, tanımı, oluşumu, sanayi devrimi sonrası zaman kavramı'nın önem kazanmasıyla mesai saatlerinin 09.00-17.00 arası esnek zaman hareketi benimsenerek daha geniş zaman dilimine yayılmıştır.İkinci bölümde, yüzyıllar boyunca ofis mekanı olarak kullanılan binaların biçimlendirilmesinde, gün ışığından yararlanmak ilkesi etkin rol oynamıştır, sürece paralel olarak iş yaşamındaki gelişmeler teknolojinin önemli katkısıyla mimari yapılarda çok katlı binalar ve konumları, iç mekan tasarımı, ülkemizde osmanlı döneminde başlayan ticaret'in Hanlardan, başlayarak günümüzdeki modern binaların 1950 yılı sonrası Amerika ve Avrupa'dan etkilenerek tasarlanan ofis binaları anlatılmış ve iç mekandaki düzenlemelerden örnekler gösterilmiştir.Üçüncü bölümde ofis mekanlarında kullanılan yapay aydınlatmanın önemi ve tasarım aşamasında ofis alanlarında günışığı ile kullanımı örneklerle açıklanmıştır.Dördüncü bölümde, sürdürülebilir mimari çevresi ile uyumlu enerji etkin akıllı binalarda, aydınlatma, ısıtma ve havalandırma gereksinimlerini en aza indirmek, gün ışığından aktif ve pasif yararlanma yöntemleri ve gelişmiş aydınlatma sistemlerinin ofis mekanlarına katkılarından örnekler verilerek, teknolojinin gelişmesiyle günışığından yararlanmanın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim in this study is to aspire the use of artificial energy with the right illumination systems by benefitting from the daylight of the illumination designs in offices most effectively at indoors where the effect of daylight diminishes. Taking aim at the principle of sustainability has been emphasized by contributing to the architecture of office buildings and sustainability of methods which are used and spreading the use of comtemporary systems which are about to develop.This study which has been done according to the aims indicated consists of four main topics and LT method about daylight procedures has been presented in the attachment.In the first section; office,description,forming has been spread to the larger timezone with the importance of time sense after the industrial revolution by embracing the flexible time movement of overtime periods as 09.00-17.00.In the second section, the principle of benefitting from daylight has played an active role in the forming of buildings which are used as offices for ages. During this process, thanks to the contributions of technology, correspondingly improvements in business life, multi story buildings and their location in architectural construction, interior design and trade in our country which started at Ottoman period from Khans, in our present day modern office buildings designed with the inspiration from America and Europe in 1950 and after 1950 have been described and examples of arrangements from interior space have been shown.In the third section, the importance of artificial illumination which is used in offices has been explained.In the fourth section, the importance of benefitting from daylight has been emphasized with the improvement of technology by giving examples from the contributions of sustainable architecture and developed illumination systems to offices .