Çoruh Nehri (Bayburt)'nin balık faunasının araştırılması
Investigation of fish fauna in Çoruh River (Bayburt)
  1. Tez No: 550515
  2. Yazar: YASEMİN ÜNSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Bayburt İli sınırı arasında kalan Çoruh Nehri'nin balık türlerinin tespiti, boy ağırlık ilişkisi ve nehrin biyoçeşitliliğinin belirlenmesi amacıyla Şubat 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında 6 istasyonda mevsimsel olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada, Salmonidae ve Cyprinidae familyasına ait toplam sekiz tür (Alburnus derjugini, Chondrostoma colchicum, Squalius orientalis, Capoeta sieboldii, Capoeta ekmekciae, Salmo rizeensis, Barbus artvinica ve Alburnoides fasciatus) tespit edilmiştir. Çalışma periyodu boyunca avlanan balıkların yaşlarının 0-I-II-III yaş grupları arasında değişiklik göstermiştir. Alburnoides fasciatus bireyleri içerisinde 0 yaş grubunun (%50), Alburnus derjugini bireyleri içerisinde II yaş grubunun (%52), Barbus artvinica bireyleri içerisinde I yaş grubunun (%63), Capoeta ekmekciae bireyleri içerisinde 0 yaş grubunun (%48), Capoeta sieboldii bireyleri içerisinde I yaş grubunun (%47), Chondrostoma colchicumbireyleri içerisinde I yaş grubunun (%31), Squalius orientalis bireyleri içerisnde 0 yaş grubunun (%38) ve Salmo rizeensis bireyleri içerisinde I yaş grubunun baskın olduğu (%45) saptanmıştır. Boy ağırlık ilişkisi ise; Alburnoides fasciatus türünde W=0,018TL 2,746 (r2=0,984, N=4), Alburnus derjugini türünde W=0,011TL 2,818 (r2=0,920, N=142), Barbus artvinica türünde W=0,010TL 2,913 (r2=0,934, N=8), Capoeta ekmekciae türünde W=0,009TL 2,993 (r2=0,985, N=44), Capoeta sieboldii türünde W=0,010TL 2,969 (r2=0,967, N=66), Chondrostoma colchicum türünde W=0,003TL 3,351 (r2=0,980, N=129), Squalius orientalis türünde ise W=0,011TL 2,950 (r2=0,982, N=70) Salmo rizeensis türünde W=0,022TL2,737 (r2=0,971, N=11) olarak hesaplanmıştır. İstasyonların mevsimlere göre Shannon-Wiener Çeşitlilik İndeksi ve Simpson Çeşitlilik İndeksi değerleri hesaplanmıştır. En yüksek çeşitlilik indeksi değeri kış mevsiminde 6. istasyonda, en düşük çeşitlilik indeksi değeri ise yaz mevsiminde 3.istasyonda saptanmıştır. Çoruh Nehri'nde yapmış olduğumuz araştırma sonucunda tür çeşitliliğinin azaldığı var olan türlerin de nesli tükenme tehdidi altında olduğu belirlenmiştir. İç sularda balık biyolojisi çalışmaları, hem Ülkemizdeki bütün lentik ve lotik sistemlerin sürdürülebilir kullanımını hem de ekonomiye katkı sağlayan balıkların koruma altına alınması sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determinate the identification of fish species, relationship of height-weight and biodiversity in Çoruh River in 6 station between February2018 and February 2019, seasonally.In this study, a total of eight species belonging to the Salmonidae and Cyprinidae (Alburnus derjugini, Chondrostoma colchicum, Squalius orientalis, Capoeta sieboldii, Capoeta breadciae, Salmo rizeensis, Barbus artvinica and Alburnoides fasciatus were identificated. During the study period, the age of fishes was shown ranging from 0 to III age groups. According to dominant age group of species, Alburnoides fasciatus 0 age group (50%), Alburnus derjugini II age group (52%), Barbus artvinica I age group (63%), Capoeta ekmekciae 0 age group (47%), Capoeta sieboldii I age group (47%), Chondrostoma colchicum I age group (31%), Squalius orientalis 0 age group (38%) and Salmo rizeensis I age group (45%) were found. The relation between height and weight; W=0.018TL 2.746 (r2=0.984, N=4) in Alburnoides fasciatus, W=0.011TL 2.818 (r2=0.920, N=142) in Alburnus derjugini, W=0.010TL 2.913 (r2=0.934, N=8) in Barbus artvinica, W=0.009TL 2.993 (r2=0.985, N=44) in Capoeta ekmekciae, W=0.010TL 2.969 (r2=0.967, N=66) in Capoeta sieboldii W=0.003TL 3.351 (r2=0.980, N=129) in Chondrostoma colchicum, W=0.011TL 2.950 (r2=0.982, N=70) in Squalius orientalis and W=0.022TL2.73737 (r2=0.971, N=11) in Salmo rizeensis were calculated. Shannon-Wiener Diversity Index and Simpson Diversity Index were measured according to the seasons of the stations. The highest diversity index value was identified in 6th station in winter season, while the lowest diversity index value was found in 3rd station in summer season. As a result of the research in the Coruh River, it was determined that species diversity decreased and threatened extinction. Research of fish biology in inland waters will ensure the sustainable use of all lentic and lotic systems in our country as well as the protection of fish that contribute to the economy.