Türkiye'de uygulanan arsa düzenlemesi yönteminin SWOT analizi ile değerlendirilmesi
Assessment of land readjustment by using SWOT analyze in Turkey
  1. Tez No: 550514
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAYTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP EMRE ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İmar planları ve bu imar planlarının uygularken sürdürülen işlem ve çalışmaların esas amacında kamu yararı vardır. İmar planları kapsamında düzenlemeye alınan bölgelerde bir arazinin kamu yararı gözetilerek en uygun şekilde nasıl kullanılacağı belirlenir. Vatandaşlar arasında eşitsizliğe haksız kazanca ve rant kapısı haline dönüşebilmesi bu uygulamalara yapılan itirazlara neden olmaktadır. Mevzuata aykırı yapılan uygulamalar da bu itirazlar yargıya taşınmaktadır. İdari Mahkemeler tarafından hukuka aykırı şekilde yapıldığı tespit edilen uygulamalar ise iptal edilebilmektedir. İptal edilen uygulamalar vatandaşlar arasında huzursuzluğa belediyelere olan güvenin sarsılmasına sebebiyet verdiği gibi iptal olmasından kaynaklı ayrıca bir hukuki süreç, külfet ve zaman kaybını da beraberinde getirir. Özel durum çalışması niteliğinde olan bu çalışma 3 ana başlık altında yürütülmüştür. Öncelikle; mevcut uygulamalara yön veren uygulayıcıların görüşlerinin elde edilmesi amacı ile yarı yapılandırılmış mülakat formu geliştirilmiştir. Mevcut durumun ortaya konulması adına SWOT analiz gerçekleştirilmiştir. Ardından Rize İli Ardeşen İlçesindeki örnek uygulama ile çalışma tamamlanmıştır Çalışma sonunda elde edilen en önemli bulgular; uygulamadan etkilenen tüm kesimlerin aynı anda memnun edilememesi, alan eşitliği yönteminin nimet-külfet dengesini sağlamada yetersiz kalması, iş akış süreçlerinin farklı kurumlarda farklıklar arz edebilmesi, kontrol hizmetlerinin yürütülmesinde eksiklikler olarak sıralanabilir. Bu konularda yasal düzenleme yapılarak gerek değer esaslı yönteme geçilmesi ve gerekse de kontrollük hizmetlerinin tanımlanması sağlanarak sorunların minimize edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the zoning plans and the process of implementation of these plans is public interest. The best way of public interest usage of a piece of land on the arranged areas is designated by these zoning plans. It is most effective method in Turkey. However, land and terrain arrangement application cannot make every segment of society happy. The unfair gain of inequality between citizens and the fact that it can turn into a rent door causes objections to these practise. These objections are brought to the judiciary in practices contrary to the legislation. The practices determined to be unlawfully carried out by the administrative courts may be cancelled. The cancellation of the trust in the municipalities as a result of the cancellation of the trust in the municipalities as well as the cancellation of a legal process due to time and loss of time. This case study was carried out under three main headings. Firstly, a semi-structured interview form was develop to obtain the opinions of the practitioners who direct the current practices. SWOT analysis was carried out in order to present the current situation. Followed by a sample application in the Ardeşen district of Rize province. The work flow process in a land and terrain application was also analysed. The most important findings obtained at the end of the study cannot be satisfied at the same time in all affected by the application of the method of field equality in the method of inadequate balance to ensure the balance of workflow processes in different institutions to offer differences in the execution of control services can be listed as deficiencies. It is recommended that the issues be minimized by ensuring that the legal regulations are regulated and the value-based method and control services are defined.