Transport infrastructure and regional growth: Case of the Turkish regions
Ulaşım altyapısı ve bölgesel büyüme: Türkiye örneği
- Tez No: 550554
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ulaşım altyapı yatırımlarının bölgelerdeki ekonomik etkisi uzun yıllardır hem politika hazırlayıcılarının hem de araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Özellikle Aschauer'in (1989, 1990) ilham verici çalışmalarının ardından, ulaşım altyapı yatırımları ile bölgesel ekonomik performans arasında pozitif bir ilişkinin olduğuna dair genel bir kanı oluşmuştur. Politika hazırlayıcılarının perspektifinden bakıldığında ulaşım altyapı yatırımlarının bölgesel büyümeyi hızlandıran ve bölgesel farklılıkları azaltan önemli bir politika aracı olduğu görülmektedir. Bu sebeple, Türkiye 1960 sonrasında az gelişmiş bölgelere, farklılığı azaltmak adına ulaşım yatırımlarını arttırmıştır. Türkiye'de ulaşım yatırımlarındaki bu ciddi artış literatürde henüz yeterince yer bulamamıştır. Bu çalışma NUTS 2 bölgelerinde ulaşım yatırımlarının bölgesel ekonomi üzerindeki etkisini mekânsal boyutuyla ölçecek ilk çalışma olacaktır. Bu çalışmada genişletilmiş Cobb-Douglas üretim fonksiyonu Türkiye NUTS 2 bölgelerine ulaşım altyapı yatırımlarının katkısını ölçmek adına kullanılacaktır. Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak mekânsal etkileri daha doğru ve etkin şekilde ele alabilmek adına farklı mekânsal ağırlık matrisleri kullanılmıştır. Bu bağlamda 2004-2014 yılları gerçek mesafeye dayanan 11 farklı ağırlık matrisi oluşturulmuştur. Sonuçlar ulaşım altyapısı yatırımlarının olumlu ve anlamlı yayılma etkilerinin olduğunu ve farklı mekânsal ağırlık matrisi kullanımının geçerliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The economic effects of transport infrastructure on economics have been attracting a great deal of attention both from policy makers and researchers since the pioneering works of Aschauer in the late 1980s. From the policy makers' point of view, the provision of infrastructure, which generates positive externalities and promotes the productivity of firms, is an important policy tool for promoting regional growth and reducing regional disparities. For this reason, Turkey has invested in transportation infrastructure to diminish the regional economic inequalities since the early 1960s. However, this serious change in the transport infrastructure stock has captured little attention in the literature. To our knowledge, this study is the first attempt to measure the latest developments of transportation infrastructure in twenty-six NUTS 2 regions in Turkey with a spatial perspective. The aim of this study is to examine spatial effects of public transportation infrastructure investments on regional economic growth. We employ a Cobb-Douglas production function model, and estimate the model with spatial panel model. The novelty of this study lies on selecting the most appropriate spatial weight matrix for detecting the spatial effects more accurate. We create 11 different spatial weight matrices pertaining to each year for the period 2004-2014, which reflect the change over time, to capture the impacts of recently built-up roads or extension the existing ones on regional economic growth. The results show that infrastructure investment has significant and positive spillover effect on regional growth and employing multiple spatial weight matrices matters for obtaining the significant and accurate findings.