İklim değişikliği ve kentsel gelişme arasındaki etkileşim: İstanbul örneği
Interaction of climate change and urban development: The case of İstanbul
- Tez No: 922005
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZİN BAYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İklim değişikliği ve kontrolsüz kentsel gelişme çağımızın karşı karşıya olduğu en büyük iki problem olarak kabul edilmektedir. Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının şehirlerde yaşadığı bu dönemde, şehirlerin nüfus artışının yanı sıra, doğal kaynakları hızla tüketerek genişlemesi, sürdürülebilir bir kentleşme için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Kentler, bu hızlı değişim ve genişleme süreciyle, hem iklim değişikliğinin ana tetikleyicilerinden biri haline gelmiş hem de bu değişikliklerin olumsuz etkilerine karşı en önemli direnç noktaları olmuştur. İklim değişikliği ile kentler arasındaki ilişki karmaşık ve karşılıklıdır. Kentler, yüksek karbon salımı ile ilişkilendirilen enerji tüketimi, ulaşım, inşaat ve sanayi gibi faaliyetlerin merkezi olması dolayısıyla iklim değişikliğine katkıda bulunmaktadırlar. Öte yandan, iklim değişikliğinin neden olduğu deniz seviyesinin yükselmesi, aşırı hava olayları, sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kentsel ısı adası etkisi ve kuraklıklar kentleri fiziksel olarak tehdit etmektedir. Kentsel alanlar, iklim değişikliği kaynaklı olayların yalnızca fiziksel çevreyi etkilediği mekânlar olmaktan çok daha fazlasıdır. Özellikle yoğun nüfuslu metropoliten bölgelerde, aşırı iklim olayları yalnızca çevresel değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal boyutlarıyla da ciddi etkiler yaratmaktadır. Enerji, ulaştırma, tarım ve hizmet gibi sektörlerde orta ve uzun vadede görülen değişiklikler, kentsel altyapı eksikliklerinden kaynaklanan tehditler, sık sık meydana gelen afetler sonucu yaşanan can ve mal kayıpları, sıcaklık ve yağış artışlarının yol açtığı gıda arzındaki sorunlar, sağlıklı içme suyuna erişimdeki eşitsizlikler, uyum ve adaptasyona yönelik gecikmiş politikalar, iklim olaylarının yapısal çevre üzerindeki etkilerini açıkça göstermektedir. Bu nedenle, kentlerin sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı için iklim değişikliği ile mücadele önemlidir. Küresel düzeyde iş birliği ve sürdürülebilir kalkınma modellerine yönelik farkındalık artarken, etkili çözümlerin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Ancak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farklılıklar, uluslararası iş birliğini ve somut çevresel başarıları engellemiştir. İklim değişikliğiyle bölgeler ve ülkeler arasında özellikle kıt kaynaklar üzerindeki rekabet artarak eşitsizlikler ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte üst ölçekli kanunlar ve anlaşmalar bu birliktelikleri etkilemiştir. Uluslararası ölçekte dönüm noktaları olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşmasının getirdiği taahhütler çalışmaları arttırmıştır. Ancak planların çoğunun mekânsal planlama ile ilişkilendirilmesi konusunda başarısız olunmuştur. Türkiye'de ise kentleşme süreçleri özellikle 1950 yılından itibaren ivme göstermiştir. Ancak, bu gelişme sürecinde su havzaları, tarım alanları ve orman alanları gibi kısıtlı kaynaklar kullanılmıştır. Gelişmenin en önemli boyutu, donatı alanlarını içermeyen kentsel dokunun varlığı ve sonradan hazırlanan imar planlarının bu doku üzerindeki zorluklarıdır. 1980'li yılların ortalarından sonra planlamada, tek aktörlü, tek disiplinli, tek sektörlü ve sınırlı boyutlu (sadece çevresel ve ekonomik) gösterge setlerinin terk edildiği gözlemlenmektedir. İstanbul, tüm bu global sorunların merkezinde yer alan önemli bir metropoldür. Bu nedenle çalışma alanı olarak İstanbul ili seçilmiştir. Bu çalışma, iklim değişikliği ile kentsel gelişmenin birbirleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması ile iklim değişikliği ve kentsel gelişme arasındaki ilişkiyi belirleyen faktörler elde edilmiştir. İlk olarak Ulusal Sera Gazı Envanteri IPCC Rehberi doğrultusunda doğalgaz tüketim miktarından ilçe bazlı karbon emisyonu değeri elde edilerek Paris Anlaşmasının getirdiği taahhütler sonrasında 2016-2022 yılları arasında İstanbul ilçerinin durumu, mekânsal istatistik yöntemlerinden Sıcak Nokta Analizi (Getis-Ord Gi*) ve Kümelenme - Aykırı Değer Analizi (Anselin Local Moran's I) kullanılarak incelenmiştir. İlgili iklim değişikliği değişkeni (sera gazı emisyonları) incelendikten sonra kentsel gelişme değişkenleri (ortalama hanehalkı büyüklüğü, su tüketim miktarı, ulaşım sensör ort. araç sayısı, havza alanlarıda kalan yapı sayısı, kentsel yerleşik alan, tarım alanı, yeşil alan, rezerv alan, sanayi alanı, orman alanı) arasındaki ilişkiyi incelemek için Sıradan En Küçük Kareler (OLS) Modeli ile regresyon analizi yapılmıştır. Mekânsal otokorelasyonu ölçmek için Global Moran's I istatistiğinden faydalanılmıştır. Veriler 2022 yılına ait olup İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) ilgili birimleriyle yapılan görüşmeler, İBB Açık Veri Portalı, İBB YAYSİS ve Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) elde edilmiştir. Bulgular, kentsel alanların iklim değişikliğine karşı daha savunmasız ve maruz kalan bölgeler olarak öne çıktığını, politikaların hedeflerine ulaşamadığını vurgulamaktadır. Üst ölçekli gelişme gösterebilmek için yerel yönetimlerden başlayarak disiplinler arası diyalog ile faaliyetlerin artması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change and uncontrolled urban development are recognized as the two most significant challenges facing our era. At a time when more than half of the world's population lives in cities, the rapid expansion of urban areas driven by population growth and the depletion of natural resources poses a significant threat to sustainable urbanization. Through this rapid process of change and expansion, cities have become both one of the main drivers of climate change and the most critical points of resilience to its adverse effects. The relationship between climate change and cities is complex and mutual. Cities contribute to climate change as they serve as hubs for activities such as energy production, transportation, construction, and industry, which are closely associated with high carbon emissions. On the other hand, climate change poses physical threats to cities through rising sea levels, extreme weather events, heatwaves, flood risks, wildfires, urban heat island effects, droughts, inadequate infrastructure, decreasing water resources, loss of green spaces, air quality issues, negative impacts on human health, and increased energy consumption. These impacts put significant pressure on infrastructure development, emergency preparedness and sustainability strategies. Urban areas are no longer just places where the physical environment is affected by climate change-related events. Extreme climate events, particularly in densely populated metropolitan areas, lead to substantial economic losses and social disruptions, affecting both livelihoods and infrastructure. Medium- and long-term changes in the sectoral structure (energy, transport, services, agriculture, etc.), threats posed by inadequate urban infrastructure, frequent disasters with loss of life and property, challenges to food supply due to increases in temperature and precipitation, inequalities in access to safe drinking water, and delayed action on climate change adaptation and mitigation are all consequences of the pressure of climate events on the built environment. Therefore, combating climate change is crucial for ensuring the sustainability and resilience of cities. It is essential to implement urgent action plans developed on a scientific and democratic basis to address these emerging threats. Sustainable urban development strategies must be supported, alongside efforts to adapt to climate change and reduce greenhouse gas emissions. There has been an increased awareness at the global level regarding the need for cooperation and the adoption of sustainable development models to address the growing severity of these issues. However, differences between already developed and currently developing countries have hindered international cooperation and concrete ecological achievements. Climate change exacerbates inequalities by increasing competition over scarce resources between regions and countries. In addition, overarching laws and agreements have influenced this cooperation. Policies on sustainable development, climate justice and protection of the climate system need to be addressed holistically to minimise regional disparities. Commitments introduced by key international milestones such as the United Nations Framework Convention on Climate Change, the Kyoto Protocol, and the Paris Agreement have enhanced these efforts. However, many plans still need to be associated with spatial planning. The policies of the new global climate regime are prominently shaped by the policies such as; of the Earth's climate system as a global common, global justice policies, and sustainable development policies. In recent years, an examination of international efforts addressing climate change and urban development policies highlights the prominence of adaptation and mitigation strategies. Urbanization processes in Turkey have gained significant momentum, particularly since 1950. However, during this development period, limited resources such as water basins, agricultural lands, and forests have been utilized. The most critical aspect of this development is the presence of urban fabric lacking sufficient public facilities and the challenges posed by subsequent zoning plans on this existing structure. Since the mid-1980s, it has been observed that single-actor, single-discipline, single-sector, and limited (purely environmental and economic) indicator sets have been abandoned in planning processes. While the effects of climate change pose a serious threat to Turkey, well-planned mitigation measures could lead to significant progress in sustainability and resilience. Therefore, this issue should be addressed, particularly in terms of pressures on natural and water resources and the constraints on the development of climate-dependent sectors. The most prominent impacts of climate change in Turkey include decreasing water resources, increasing forest fires, increasing droughts, desertification and related ecological degradation. Climate projections also show similar results, indicating significant temperature increases and changes in precipitation patterns that could affect all economic sectors, settlements and climate-related natural disaster risks. The interpretation of this data highlights the impacts of changes in temperature and precipitation patterns on interrelated areas such as water resources, agricultural production, public health, and natural disaster risks. These changes directly affect the quantity and quality of essential inputs, such as water, which serve as raw materials for economic activities, highlighting the importance of ecosystem services. In Turkey, regional policies on climate change are shaped by both national needs and the experiences of European countries. In order to achieve a higher level of development, it is essential to enhance interdisciplinary activities starting from local governments and to strengthen coordination mechanisms at the national level. Istanbul is a significant metropolis at the center of all these global issues. In order to mitigate the negative impacts of the neoliberal policies driving Istanbul's spatial development on natural areas, a coordinated cooperation mechanism should be established between the central government and local administrations. Environmentally friendly energy policies, the use of renewable energy and efficient resource management should be promoted to ensure the environmental, economic and social sustainability of Istanbul. For these reasons, Istanbul province was selected as the study area. The research aims to analyse the interactions between climate change and urban development. In this context, the interactions between climate change and urban development parameters in the districts of Istanbul were examined in detail using spatial statistical methods and the OLS model. A literature review was conducted to identify the factors that determine the relationship between climate change and urban development. First, district-level carbon emissions were calculated using natural gas consumption data according to the IPCC Guidelines for the National Greenhouse Gas Inventory. Following the commitments introduced by the Paris Agreement, the greenhouse gas emissions status of Istanbul's districts between 2016 and 2022 was analyzed using spatial statistical methods, specifically Hot Spot Analysis (Getis-Ord Gi*) and Cluster-Outlier Analysis (Anselin Local Moran's I). After analyzing the relevant climate change variable (greenhouse gas emissions), a regression analysis was conducted using the Ordinary Least Squares (OLS) Model to examine the relationship between dependent and independent variables. The independent variables include average household size, water consumption, the average number of vehicles recorded by transportation sensors, the number of structures within basin areas, urban settled areas, agricultural land, green spaces, reserved areas, industrial zones, and forested areas. The Global Moran's I statistic was used to measure spatial autocorrelation. The 2022 data were obtained from the IMM Open Data Portal, IMM YAYSİS, the Turkish Statistical Institute and through consultations with relevant departments of the Istanbul Metropolitan Municipality (IMM). The findings indicate that urban areas are more vulnerable to and exposed to the impacts of climate change. The increase in greenhouse gas emissions reveals that the policies have failed to achieve their targets and highlights districts in Istanbul with significantly rising emissions. This underscores the necessity for a longer-term, more comprehensive, and collective approach to combating climate change. The OLS model and spatial statistical methods used in this study have demonstrated that the interactions between climate change and urban development parameters in Istanbul's districts are strong and significant. The model revealed that factors such as urban density, industrial zones, the presence of forests and green spaces, water consumption, reserved areas, and transportation have varying impacts across different districts. In this context, the recommendations presented in the study serve not only as solutions to existing problems but also as a crucial roadmap to guide Istanbul towards a more sustainable future.