Suudi Arabistan ve B.A.E'nin enerji gelirlerinin sosyal ve ekonomik kalkınma stratejilerine etkisi
The effect of Saudi Arabia and B.A.E's energy revenues on social and economic development strategies
  1. Tez No: 550578
  2. Yazar: FÜSUN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
İktisadi Gelişme, bir ülkedeki üretim miktarının artmasının yanı sıra eğitim sağlık, istihdam gibi sosyal alanlardaki gelişmeyi kapsamaktadır. Dolayısıyla bir ülkenin hem sosyal hem de ekonomik alanda gelişmesi o ülke vatandaşlarının geleceğe güvenle bakmasına ve diğer toplumlar arasında saygın bir yer edinmesine neden olmaktadır. Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri ilk zamanlarda tarım, hayvancılık ile geçimlerini sağlamışlardır. Petrolün bulunması ve ihraç edilmesi hem Suudi Arabistan hem de Birleşik Arap Emirlikleri'nin mevcut durumunu değiştirmiş, bunun yanında iktisadi gelişimlerine de hız kazandırmıştır. Çalışmamın amacı, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde artan sermaye birikimine bağlı olarak nasıl bir gelişme olduğunu gösterebilmektir. Aynı zamanda iki ülkedeki enerji gelirlerinin mevcut yapıda meydana getirdiği değişiklikler de tarihsel metodoloji çerçevesinde değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Economic Development includes the increase in the amount of production in a country as well as the development in social areas such as education, health and employment. Therefore, the development of a country in both social and economic spheres causes the citizens of that country to look to the future with confidence and gain a respectable place among other societies. Saudi Arabia and the United Arab Emirates were earning their livelihood in agriculture and animal husbandry in first times. The discovery and export of oil has changed the current situation of both Saudi Arabia and the United Arab Emirates, as well as accelerating their economic development. The purpose of my study is to show the progress of the capital accumulation in Saudi Arabia and the United Arab Emirates. At the same time, the changes in the current structure of the energy revenues of the two countries are evaluated within the framework of historical methodology.