Örgütsel güvenin çalışan performansına etkisinde destekleyici örgüt ikliminin aracı etkisi
The mediator influence of organizational climate in the effect of organizational trust on employee performance
- Tez No: 550579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı bankalarda faaliyet gösteren bireylerin ve çalışanların örgütsel güven düzeylerini yöneticiye güven, çalışma arkadaşlarına güven, işletmeye güven düzeylerini ölçmek ve değerlendirmek örgütsel güven düzeylerinin genel performanslarına katkılarını değerlendirmek örgütsel iklimin çalışan performansına nedenli yararlar sağlayabileceğini saptamak ve örgüt ikliminin ve güven duygusunun çalışan performansında ne tür bir izlenim bıraktığını anlamaktır. Araştırmanın amacı işletme ve kurumlarda örgütsel güven düzeyini arttırmak ve çalışan performansını destekleyici örgüt iklimi ile geliştirmektir. Araştırmada survey yöntemi ve likert yönetimi kullanılmış olup dört ölçekli anket katılımcılara dağıtılmıştır. Araştırma sonucunda hipotezler belirlenmiş ve 3 hipotezden örgütsel güvenin çalışan performansına etkisi kabul görmüş, destekleyici örgüt ikliminin çalışan performansına pozitif etkisi belirlenmiş, destekleyici örgüt ikliminin performans etkisi nisbeten kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure and evaluate the levels of organizational trust (trust in directors, trust in colleagues, trust in business), to evaluate the contribution of organizational trust levels to the overall performance, to determine the organizational climate's benefits for employee performance, and to determine the organizational climate and to understand what kind of impression it leaves in employee performance. The aim of the research is to increase the level of organizational trust in enterprises and institutions and to improve employee performance with an organizational climate. Survey method and likert management were used in the study and four scale questionnaires were distributed to the participants. As a result of the study, hypotheses were determined and from 3 hypotheses, the effect of organizational confidence on employee performance was accepted, positive effect of supportive organization climate was determined and performance effect of supporting organization climate was relatively accepted.