Osmanlı Devleti'nin sefer organizasyonlarında kullandığı hayvanlar (XVI.-XVIII. yüzyıllar)
The animals used by Ottoman Empire in the campaign organization (16th- 18th centuries)
  1. Tez No: 550596
  2. Yazar: ERSİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Asırlarca birçok devlete askeri bakımdan üstünlük sağlayan Osmanlı Devleti, yaptığı kapsamlı sefer organizasyonlarıyla pek çok fetih gerçekleştirmiştir. Osmanlı Devleti'nin yaptığı seferlerde başarılı olmasının altında yatan önemli sebeplerden birisi, sefer örgütlenmesinin büyük bir titizlikle planlanması ve askeri lojistiğinin (mühimmat, iaşe ve ikmal) eksiksiz bir şekilde tedarik edilmesidir. Üç kıta ve yedi iklime yayılan Osmanlı Devleti, sefer zamanlarında uzun mesafeler arasında hızlı hareket etmek zorundaydı. Bu nedenle, askeri mühimmat ve iaşe gibi ihtiyaçlarını cepheye; deniz ve kara yoluyla sevk etmekteydi. Kara yoluyla gerçekleştirilen nakliyatta, dönemin en önemli ulaşım araçları olan hayvanların gücünden faydalanılmaktaydı. Bu bakımdan askeri mühimmat, iaşe ve ikmal türündeki her türlü lojistik ve ihtiyaç maddelerinin sevki; at, deve, öküz, manda, katır ve bu hayvanların koşulduğu arabalarla sağlanmaktaydı. Sefer organizasyonları kapsamında farklı birçok hayvan türünden istifade eden Osmanlı Devleti, askerlerin et ihtiyacını karşılamak amacıyla da koyun, keçi, kuzu, sığır, tavuk gibi hayvanları satın almaktaydı. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nin sefer örgütlenmesinde ulaşımın ve nakliyenin sağlanmasındaki en önemli etken olan yük ve binek hayvanlarının temini, idaresi ve hangi amaçlarla kullanıldığı araştırılmıştır. Ayrıca askeri iaşe amacıyla kullanılan hayvanların sefer organizasyonu kapsamında satın alınması ve diğer askeri iaşe içindeki önemi üzerinde durulmuştur. Yine bu çalışmada sefer süresi boyunca kullanılan bu hayvanların beslenmesi için hayvansal gıdaların alınması; hayvanların tedarik edilmesi için ekonomik kaynak sağlama ve bu amaçla yapılan havale usulü ve hayvanların en fazla mubayaa edildiği veya kiralandığı yerler hakkında da bilgiler sunulmuştur. Bunlardan başka sefer hazırlıkları arasında sayılabilecek farklı türdeki diğer hayvanlar hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire getting the whip hand of militarily to lots of states for centuries executed plenty conquests thanks to the well-rounded excursions they launched. One of the significant reasons underlying to be accomplished at the excursions Ottoman Empire launched is delicately planned excursion organization and supplying military logistics (ammunition, subsistence and fulfillment) completely. Ottoman Empire deploying to three continents and seven regions had to move swiftly among long distances at the excursion times. Therefore, they dispatched their needs such as military ammunition and subsistence to front line by sea and overland. When they carried out shipping overland, they made use of the animal force being the most substantial means of transport those days. In this regard, shipping of all kinds of logistics and supply of provisions like military ammunition, subsistence and fulfillment was provided with horses, camels, oxen, buffaloes, mules and vehicles hitched these animals. Ottoman Empire taking advantage of different kinds of animals within the scope of excursion organizations also utilized animals such as sheep, goats, lambs, cattle, and chickens with intent to meet soldiers' meat needs. In this study, recruitment of draught animals and mount animals being the most important factor to ensure transportation and shipping at the excursion organizations of Ottoman Empire, their management and for what purpose they used are researched. Furthermore, it is dwelled on buying animals used for military subsistence within the context of excursion organization and importance of othermilitary subsistence of animals. Additionally, information about getting food of animal origin to feed these animals used during excursion; providing economic resource to supply these animals and for this purpose the places animals were purchased most or they were hired is submitted in this research. Apart from these knowledge, it is also informed about other different kinds of animals considered among other excursion preparations.