The effect of peer helping training program on peer helpers' personal and social competency
Akran yardımcılığı eğitim programının akran yardımcıların kişisel ve sosyal yeterliklerine etkisi
  1. Tez No: 550597
  2. Yazar: DİLANUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, akran yardımcılığı eğitim programının akran yardımcıların kişisel ve sosyal yeterliklerine etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Eşleştirilmiş ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel tasarımı kullanan çalışma, Eskişehir ilindeki bir devlet ortaokulunda uygulanmıştır. Nicel verileri analiz etmek için parametrik olmayan istatistiksel testler kullanılmıştır; sonuçları, akran yardımcılığı eğitim programının uygulanmasının ardından deney grubunun (n=16) saldırganlık son-test puanlarının bekleme listesi kontrol grubundakilerden (n=21) anlamlı derecede düşük olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, bekleme listesi kontrol grubu saldırganlık son-test puanları ön-test puanlarından anlamlı derecede farklıdır. Son olarak, deney grubu problem çözme son-test puanları ön-test puanlarından anlamlı derecede yüksektir. Bu nedenle, akran yardımcılığı eğitim programının deney grubu katılımcılarının problem çözme becerilerini geliştirirken, saldırgan davranışlarındaki olumsuz artışı önlediği sonucuna varılabilir. Ayrıca, nitel veri analizinin bulguları, eğitim grubundaki öğrencilerin çatışma çözme becerilerini, iletişim becerilerini ve olumlu sosyal davranışlarını geliştirdiklerini göstermiştir. Eğitim grubu katılımcıları ayrıca eğitim programından memnun olduklarını belirtmiş ve arkadaşlarına akran yardımcılığı eğitim programına katılmalarını tavsiye etmişlerdir. Bu bulgular ilgili alanyazın açısından tartışılmış, okul rehberlik servisleri için programın etkileri belirtilmiş ve son olarak gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effect of a peer helping training program on peer helpers' personal and social competency. The study, which employed a matching-only pretest-posttest control group quasi experimental design, was implemented in a public middle school in Eskişehir. Non-parametric statistical tests were used to analyze the quantitative data, the results of which revealed that, subsequent to the implementation of the peer helping training program, the aggressiveness post-test scores of the experimental group (n=16) were significantly lower than those of the waiting list control group (n=21). In addition, the aggressiveness post-test scores of the waiting list control group were significantly different from their pre-test scores. Finally, the problem-solving post-test scores of the experimental group were significantly higher than their pre-test scores. Hence, it can be deduced that the peer helping training program improved the experimental group participants' problem-solving skills, while preventing the negative escalation in their aggressive behaviors. Moreover, the findings of the qualitative data analysis indicated that students in the training group improved their conflict resolution skills, communication skills, and prosocial behaviors. The training group participants also stated that they were satisfied with the training program and recommended their friends to participate in the peer helping training program. These findings have been discussed in terms of the related literature, the implications of the program for school counseling services have been outlined and finally recommendations have been made for future studies.