Kur'an'da peygamberlerin karakter özellikleri (Hz. Âdem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Yusuf, Hz. Musa ve Hz. Süleyman örnekliğinde)
Characteristics of prophets in the Qur'an (In the exemplification of Adam, Noah, Abraham, Joseph, Moses, and Solomon)
  1. Tez No: 550600
  2. Yazar: NEŞE GÜRER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsan, doğruyu yanlıştan ayırt edebilme kabiliyeti ile yaratılmıştır. İnsana bitkiler ve hayvanlardan farklı olarak akıl bahşeden Yüce Allah, onu yürüyeceği yolda rehbersiz bırakmamıştır. Bu yol, Allah'ın dosdoğru yolu olan sırat-ı müstakim, rehber ve örnek olarak insanlar arasından seçilen, yiyip içen, çarşıda pazarda dolaşan, ağlayan, tebessüm eden peygamberlerdir. Dinin amaç ve hedeflerinin doğru anlaşılması insan fıtratının iyi bilinmesine bağlıdır. Çünkü bu dinin muhatabı ve mükellefi insandır. İman ile kişilik arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Din insan hayatında kendisini duygular, arzular, inançlar ve davranışlar içerisinde açığa vurur ve onun psikolojik yapısına nüfuz ederek kişiliğini şekillendirmektedir. Bu çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde, kişilik ve karakter tanımları yapılarak insanın psikolojik ve sosyolojik yapısı incelenmiştir. İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede onun psikolojik ve ruhsal aşamaları ele alınmıştır. Her insanın aslında küçük bir âlem olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, kâinat içerisinde insanın karakter ve kişilik yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde Kur'an'da yer alan ayetlerden hareketle insanın yaratılış aşamaları ele alınarak onun varlık âlemindeki özel konumu ve Allah katındaki değeri ortaya konulmuştur. Fıtratın insan kişiliğindeki rolü, kişiliğin bireysel ve toplumsal hayata tezahürü, insanlar için rol-model olarak takdim edilen peygamberlerin kişilik özellikleri hakkında genel değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise altı peygamberin karakter özellikleri, olaylar ve durumlar karşısında takındıkları tavır, çeşitli psikolojik hâlleri, pişmanlıkları, yalnızlıkları, mücadeleci ve kararlı tutumları, görevlerini icra ederken kişilik farklılıklarına bağlı olarak sergiledikleri özel tutum ve davranışları incelenmiştir. Böylece peygamberlerin kendi toplum, kültür, zaman ve mekân değişkenlerine bağlı olarak ümmetlerine vahyi tebliğ ederken ki metotları ve örneklikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human was created with the ability to distinguish right from wrong by Almighty Allah and was granted him mind different from the plants and animals, and was not left him alone without guidance on his path to follow. This path is the straight path of Allah. The guide and example are prophets, chosen among people, eating, drinking, walking in the market, weeping, and smiling. Accurate understanding of the goal and objectives of religion depends on the wellknown of human nature because the addressee and collocutor of this religion is the human. There is a mutual relationship between faith and personality. Religion reveals itself in human life through feelings, desires, beliefs and behaviors and influencing into his psychological state is formed his personality. This study consists of an introduction and three main chapters. In the first chapter, the psychological and sociological state of human was examined by making the character and character definitions. Psychological and spiritual phases from the birth of human to death were discussed. Based on the fact that every human being is actually a small universe, the character and personality state of the human within the universe was investigated. In the second chapter, analyzing human's creation phases based on the Qur'an verses, his special position in the existence universe and value in the sight of Allah were found out. The role of nature in human personality, the appearance of personality within individual and social life, and the human and personality characteristics of the prophets presented as rolemodels for people were evaluated. In the third chapter, the characteristics of six prophets, their attitudes towards events and situations, their several psychological behaviors, regrets, loneliness, struggling and stable attitudes, special attitudes and behaviors during performing duties depending on personality differences were examined. Thus, the methods and examples of declaring revelation to their nation depending on their society, culture, time, and space variables of the prophets were found out.