Ergenlerde siber zorbalığa duyarlılığın anne-baba ile ilişkiler ve değer yönelimleri açısından incelenmesi (Maltepe ilçesi örneği)
Investigation of sensitivity to cyberbullying in adolescents in terms of parent relationship and value orientations (Example of Maltepe district)
- Tez No: 550599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerdeki siber zorbalık duyarlılığı durumunun, anne-baba ile ilişkiler, benimsenen değerler ve çeşitli demografik değişkenlerle arasındaki ilişkinin ve anne-baba-ergen ilişkileri ile değer yönelimlerinin siber zorbalık duyarlılığını yordama gücünün belirlenmesidir. Araştırmada üç farklı lise türünden 14-18 yaşlarındaki 329 adet öğrenciye ulaşılmıştır. Bu öğrencilerden 207'si kız, 122'si ise erkektir. Öğrencilerin anne-babalarıyla olan ilişkilerinin ölçülmesinde“Anne-Baba-Ergen İlişkileri Ölçeği”, benimsenen değer yönelimlerinin ölçülmesinde“Portre Değerler Anketi”, siber zorbalık duyarlılığı için ise“Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Bunlara ilave olarak öğrencilerin demografik özellikleri ile ilgili bilgileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin anlamlılık düzeyi p30) ve non-parametrik (N
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to determine the relationship between the situation of cyberbullying sensitivity in adolescents and the relationships with parents, the embraced values and various demographic variables, and also to determine the predictive power of parent-adolescent relationships and of value orientations in predicting the cyberbullying sensitivity. In the study, 329 students, aged 14-18 years, from three different high school types, were studied. 207 of these students were girls and 122 of them were boys.“Parent-Adolescent Relationships Scale”was used to measure students' relationships with their parents,“Portrait Values Questionnaire”was used to measure the embraced value orientations and“Cyberbullying Sensitivity Scale”was used to measure the cyberbullying sensitivity. In addition to these,“Personal Information Form”was used to obtain information about the students' demographic features. In the study, the significance level of the data was set at p30) and non-parametric (N