Alzeimer tanılı hastalarda kritik titreşim frekansı (CFF) testi değerinin normal populasyonla karşılaştırılması
Comparison of critical flicker frequency test (CFF) value with normal population in patients with alzheimer's
  1. Tez No: 550605
  2. Yazar: AZAR ABİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve amaç: Alzheimer hastalığı (AH) demansın yaşlılarda görülen en sık nedenidir. Yeni bilgileri hatırlamada güçlük erken evrelerde en sık görülen semptom olmasına karşın hastalık ilerledikçe, kognitif bozukluk derinleşir ve günlük temel yaşam aktiviteleri bozulur. Tüm son gelişmelere rağmen AH tedavisi hala yetersiz olsa da, erken evrede hastalığı saptamanın ve tedavi vermenin daha fazla klinik yarar sağladığı görülmüştür. Biz de bu çalışmada, Kritik Titreme Füzyon Eşiği (CFF) testinin Alzheimer hastalığını erken evrede teşhis etmede kullanılabilirliğini amaçladık. CFF, santral sinir sisteminin doğrudan kortikal aktivite ile ilişkili olarak titreşen ışığı algılama yeteneğini ölçen, iyi anlaşılmış bir nörofizyolojik testtir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran 65 yaş üzeri, erken ve orta evre Alzheimer hastalığı tanısı alan, 120 hasta ve 50 kontrol grubu alındı. Görme ve işitme bozukluğu öyküsü, ileri evre kardiovasküler sistem ve solunum sistemi hastalıkları, kronik karaciğer hastalığı, ağır metabolik bozukluklarla giden hastalıklar, ileri evre demans hastalığı bulunan hastalar ve santral sinir sistemini etkileyen ilaç kullanımı olan bireyler çalışmadan çıkarıldıktan sonra 58 hastaya ve 25 sağlıklı gönüllüye kapsamlı geriatrik değerlendirme ve CFF testi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 58 hasta ve 25 sağlıklı gönüllü alındı. Hastalarda ortalama yaş 70.1 ± 7.6, erkek kadın oranı 26/32 idi. Kontrol grubunda ortalama yaş 68.5 ± 6.4, erkek kadın oranı 13/12 idi. Alzheimer grubunun ortalama CFF değerleri kontrol grubundan anlamlı derecede düşüktü. (sırasıyla, 36.44±7.00, 44.24±3.82, p0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Alzheimer's disease (AD) is the most common cause of dementia in elderly. Although the difficulty in remembering new information is the most common symptom in early stages, as the disease progresses, cognitive impairment deepens and daily basic life activities deteriorate. AD treatment is still insufficient despite all the recent developments, but early detection and treatment in early stage of disease has been shown to provide more clinical benefit. In this study, we aimed to use the Critical Flicker Fusion Threshold (CFF) test to diagnose Alzheimer's disease in early stage. The CFF is a well understood neurophysiological test that measures the ability of the central nervous system to detect flickering light in relation with direct cortical activity. Materials and Methods: In this study, 120 patients and 50 control groups were included who admitted to Gaziantep University Sahinbey Research and Application Hospital Geriatrics outpatient clinic and diagnosed as early and middle stage Alzheimer's disease over 65 years of age. A history of visual and hearing impairment, advanced cardiovascular system and respiratory system diseases, chronic liver disease, diseases with severe metabolic disorders, patients with advanced stage dementia and drug use affecting the central nervous system were excluded from the study. The remaining 58 patients and 25 healthy volunteers underwent comprehensive geriatric assessment and CFF testing. Findings: Fifty eight patients and twenty five healthy volunteers were enrolled in this study. The mean age of patients was 70.1 ± 7.6 and the male to female ratio was 26/32. The mean age of control group was 68.5 ± 6.4 and the male to female ratio was 13/12. The mean of CFF of AD group was significantly lower than control group (36.44±7.00 vs 44.24±3.82, p0.05). The cut-off value for the CFF variable was determined as 39 in the ROC analysis.