Sirkülasyonlu akışkan yataklı kazan
  1. Tez No: 55062
  2. Yazar: OSMAN BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. B. ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ııı SİRKÜLASYONLU AKIŞKAN YATAKLI KAZAN Master Tezi Osman BUCAK GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 19% ÖZ özellikle düşük kaliteli kömürlerin yakılıp enerjisinden faydalanılmasında akışkan yataklı kayanlar günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Değişik akışkan yatak teknolojileri arasında da özellikle yanma veriminin arttırılması çabası sonucu sirkülasyonlu akışkan yataklar tercih edilmektedir. Gelişmekte olan bu teknolojinin Türk linyitleri için de kullanılabilirliğinin araştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Bu maksatla Dj = 0. 15 m çapında ve H= 6.5 m yüksekliğinde bir pilot sirkülasyonlu akışkan yatak sistemi tüm yardımcı ekipmanları ile birlikte tasarımı yapılarak kurulmuş ve dp= 0.9-2.38 mm boyutundaki Seyitömer Linyiti kullanılarak çalıştırılmıştır, ön deneylerde en uygun çalışma koşullan belirlenmiştir. Yanma sonucu çıkan enerjinin geri kazanılması amacıyla sirkülasyonlu akışkan yatağın etrafına yerleştirilen su ceketlerine olan ısı transferi de incelenmiştir. 10-55 kg/im3 arasında değişen süspansiyon yoğunlukları için yatak içinden su ceketine olan ısı transfer katsayısı yaklaşık olarak 121 W/m2K olarak belirlenmiştir. Geri kazanılan enerji için sistemin termal verimi %63 olarak bulunmuştur. Bu bulguların literatür ile uyumlu olduğu ve hatta sistemin termal veriminin benzer sistemlerden daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bilim Kodu ; 603.01.01 Anahtar kelimeler : Sirkülasyonlu Akışkan Yatak, Isı Transferi, Linyit, Yanma Sayfe Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. B. Zühtü UYSAL
Özet (Çeviri)
IV CIRCULATING FLUIDIZED BED COMBUSTOR M. Sc. Thesis Osman BUCAK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1996 ABSTRACT Fluidized bed combustion is gaining increasing importance in order to utilize the energy of especially low quality coals. Among varios fluidized bed combustion technologies circulating fluidized beds are preferred as a result of the efforts to get higher combustion efficiencies. The aim of the present research was to investigate the applicability of mis developing technology to Turkish lignites. To achieve this object a 6.5 m tall pilot circulating fluidized bed combustor with 0.15 m diameter and all the auxiliary equipment were designed, constructed and tested using Seyitömer lignite of 0.9-2.38 mm in size. Optimum operating conditions were first determined by preliminary experiments. Then, heat transfer from the bed to the water cooling jackets was examined to recover the combustion energy. Inside heat transfer coefficient was determined to be around 121 W/m2 K for the suspension density of 10-55 kg/m3. Thermal efficiency of the system for the heat recovered was found to be 63%. These findings were determined to be in agreement with the results reported in the literature and the thermal efficiency of the system was found to be better than similar systems. Science Code : 603.01.01 Key words : Circulating Fluidized Bed, Heat Transfer, Lignite, Combustion Page Number : 94 Adviser : Prof Dr. B. Zühtü UYSAL