Bilgisayar monittörü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 55061
  2. Yazar: MEHMET RAHMİ CANAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
BİLGİSAYAR MONİTÖRÜ, TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet Rahmi CANAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 ÖZ Bir sistemi, bir aygıtı veya bir bilgisayarı işlem sırasında denetlemek, çeşitli yollarla mümkündür. Bu cihazların işleyiş sırasında, kullanıcıyla iletişiminin kurulabilmesi için elde edilen bilgilerin, kullanıcı tarafından kolayca anlaşılacak bir şekle dönüştürülmesi gerekmektedir. Zaman zaman bilgisayar programları veya sistem hakkında bilgi almak, doğru işlem yapılıp yapılmadığını tesbit etmek, bunları görüntülemek ve gerek görüldüğünde üzerinde bir takım değişiklikler yaparak dökümünü almak iletişim açısından çok önemlidir. Bu açıdan Bilgisayar ile İnsan arasındaki koordinasyonu sağlayan en önemli birimlerden birisi monitördür. Monitör, bilgileri veya verileri TV ekranı gibi göz önüne getirir. Bu çalışmada, ekran olarak katot ışınlı tüp kullanılarak bir monitör tasarımı gerçekleştirilmiştir. Katot ışınlı tüpte tekrarlı tarama tekniği kullanıldı. Girilen karakterler, tuş takımından bilgisayara gönderilip daha sonra bilgisayar video RAM' na yansıtılarak ekranda sergilendi. IIAnahtar Kelimeler : Monitör, Monochrome resim tüpü, Geçmeli tarama, Elektro-mağnetik saptırma Bilim Kodu : 225.10.01 Sayfa adedi : 51 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Doğan Çalıkoğlu III
Özet (Çeviri)
THE DESIGNE AND CONSTRUCTION OF A COMPUTER MONITOR ( M.Sc.Thesis ) Mehmet Rahmi CANAL GAZ! UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLGY January 1996 ABSTRACT When a system, a device or a computer is in operation, there are many ways to monitor them. As they are in operation, to make a communication with the user, the information obtained must be transformed in a form that the user can understand it easily. From time to time to obtain some information about a computer or a system, to make a decision whether the process is right or wrong to monitor the system and to make some changes on the it when necessary, are very important. Therefore, to make coordination between the machine and user, one of the important unit is the monitor which displays the data as a TV. In this study a monitor has been designed by using a Cathode Ray Tube. In the Cathode Ray Tube, the raster- scan techniqe was used. The characters entered from the key board were sent to the computer, then they were transfered to the video RAM and displayed on the screen. IVKey words : Monitor, Monochrome picture tube, Interlaced scanning, Electro magnetic deflection. Science Code : 225.10.01 Number of pages : 51 Adviser Prof. Dr. Doğan ÇALIKO?LU v