Sakarya ilinde bulunan işlemeler
Embroideries that are located in Sakarya city
- Tez No: 550641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN SEMEN ERSÖZ UZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu araştırmanın konusu,“Sakarya İlinde Bulunan İşlemeler”olarak belirlenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda Sakarya ilinde bulunan işlemelerle ilgili daha önce bir araştırma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle; işlemeli örnekler araştırılarak, özellikleri incelenip, gözlem fişleriyle bir katalog oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışma, elde edinilen veriler ışığında şekillenmiş ve motif bakımından farklılık gösteren örnekler üzerinde çalışılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın konusu, amacı ve önemi belirtilmiş, Sakarya İli hakkında genel bilgi aktarılmıştır. Konu ile ilgili araştırmada elde edinilen kaynaklar alfabetik sıraya göre düzenlenmiş, işlemenin tanımı yapılmış ve tarihi gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Yöntemin içeriğini oluşturan ikinci bölümde ise; araştırmanın modeli, evren ve örneklem seçimi, varsayımlar, sınırlılıklar ve veri toplama tekniği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm; bulguların yer aldığı bölümdür. Kaynak kişilerle yapılan mülakat sonucunda edinilen bilgiler ve incelenen örnekler sistematik biçimde hazırlanmış gözlem fişlerine kayıt edilmiştir. Genel ve detay fotoğrafları çekilen ve çizimlerinin bir kısmı milimetrik kâğıda bir kısmı da parşömen kâğıda yapılan örnekler, gözlem fişlerinin altına yerleştirilmiştir. İncelenen örneklerin yapılış tarihi, ürünlerin geliş biçimi, günümüzdeki durumu, türleri, boyutları, kullanılan teknikler, malzeme, motif, kullanılan renkler ve kompozisyon özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölüm ise değerlendirme bölümüdür. Tür, teknik, motif, renk, kompozisyon özellikleri açısından elde edinilen bilgiler değerlendirilmiştir. Bulgulardan yola çıkarak elde edilen veriler ile sistematik bir şekilde tablo ve grafik oluşturulmuştur. Beşinci bölüm sonucu oluşturmaktadır. Karşılaştırma ve değerlendirme çalışmaları araştırmanın sonuca ulaşmasını sağlamıştır ve Sakarya ilindeki işlemelerin günümüzdeki durumu belgelendirilerek belirtilmiştir. Bu araştırmanın günümüzde yapımı azalan ve geniş kullanım alanı olmasına rağmen sınırlandırılan ve eskisi kadar tercih edilmeyen işlemeler genç kuşağa tanıtılması, aktarılması, öneminin ve değerinin bilinmesinde önemli bir çalışma olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is determined as,“embroderies that are loceted in Sakarya city”. As a result of the search on literatüre review that there hasn't been any investigation on embrodery in Sakarya city. And therefore it's been created to a catalog to search for fancywork examples, examine the features and observation slips. In this it was formed within the obtained datas and it was studied on examples that shows different motifs. The study consists of five parts. In the first part; the subject, purpose, importance of the research and general knowledge on sakarya city. The sources that gathered of the search of this subject are alphabetically organized in line, defeinition of the handwork is made and the history development is explanined. In the second part which consists content of the method; withing informations about the model of the research, universe and sampling choice, limitations and data collection technique. The third part is where the indications are. Informations that made on the people that interviewed with and examined samples has been registered systematically on observation plugs. The General and detailed photos taken and part of the samples drawnings are on millimetric paper and part of them are on parchement paper placed under the observation plugs. The date of constructionon examined samples, incoming products, current situtaion, types, sizes, tecniques that used on, material, motif, colours that used and composition features are given. Forth part is the evaluation part. The knowledge that gathered on type, tecnique, motif, colour, composition faatures are evaluated. Based on indications with obtained datas made systematically table and graphic. And five part is the result. Comparison and evaluation studies made the reserach come to a result and embroidery in Sakarya city demonstrates decumentation as specified in our present. This research construction is decreasing in our present an deven though it is wide used but it is restricted and embroidery that not being the option anymore so we believe that this research will be valuable study to be know to transfer to the young generation and to be knowledge of the importance of it.