Daneli zeminlerin kayma dayanımının tespitinde prizmatik kama kesme deneyi ve üç eksenli deney sonuçlarının mukayesesi
  1. Tez No: 55067
  2. Yazar: NEFİZ SERVET ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
DANELI ZEMİNLERİN KAYMA DAYANIMININ TESBİTİNDE PRİZMATİK KAMA KESME DENEYİ VE ÜÇ EKSENLİ DENEY SONUÇLARININ MUKAYESESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nafiz Servet ÇOLAKO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart, 1996 ÖZET Bu tezin amacı, daneli zeminlerin kayma dayanımının bulunmasında yeni bir deney olan prizmatik kama kesme deneyi sonuçlarının güvenilirliğinin araştırılmasıdır. Prizmatik kama kesme deneyi, yanal yükün de uygulandığı, yerinde kama kesme deneyinin laboratuvara uyarlanmış biçimi olup, büyük oranda tek bir krikoyla, belirli bir düzlem boyunca hem dikey gerilme, hem de kesme gerilmesi uygulayan, bu yolla, daneli zeminlerin drenajlı dayanımının bulunmasını sağlayan bir yükleme biçimidir.Deney düzeneği, yükleme çerçevesi, kesme kutusu ve yükleme aygıtlarından oluşmaktadır. Bu deneysel çalışmada, laboratuvarda hazırlanmış dört ayrı numune üzerinde büyük boyutlu (191 mm çapında ve 382 mm yüksekliğinde) üç eksenli ile prizmatik kama kesme deneyleri yapılarak sonuçlar karşılaştırmıştır. Atatürk Barajı filtre malzemesi ile Gümüşova - Gerede otoyoluna ait numuneler şartnameye uygun koşullarda sıkıştırılarak, deneye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, prizmatik kama kesme deney sonuçlarının, 50.0 - 300.0 kN/m2 dikey gerilme aralığında, daneli zeminler için üç eksenli deney sonuçları ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bu nedenle, prizmatik kama kesme deneyi yukarda bahsi geçen gerilme aralığında, özellikle düzlemsel boy değişimi koşullarının geçerli olduğu dolgu baraj ve benzeri stabilite problemleri için daneli zeminlerin kayma dayanımının belirlenmesinde güvenilir ve pratik bir yöntem olarak gözükmektedir. Bilim Kodu : 624.01.01 Anahtar Kelimeler : Çakıl, düzlemsel boy değişimi, içsel sürtünme açısı, kayma dayanımı, prizmatik kama kesme deneyi üç eksenli deneyi. Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mu rat Mollamahmutoğlu
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE RESULTS OF PRISMATIC WEDGE SHEAR TEST WITH THOSE OF THE LARGE TRIAXIAL TEST IN THE DETERMINATION OF SHEAR STRENGTH OF GRANULAR SOILS (M.Sc.Thesis) Nafiz Servet ÇOLAKO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 1996 ABSTRACT The aim of this thesis is to investigate the reliability of the recently developed Prismatic Wedge Shear Test in the measurement of shear strength of granular soils. The prismatic wedge shear test (priswest) is a modified version of the in - situ wedge shear test using a lateral load.ln this test, both the normal stress and the shear stress on a prescribed plane are applied mainly by a single hydraulic jack. The test apparatus comprises a loading frame, a shear box and a set of simple devices. In this study, four samples prepared in the laboratory were firstly subjected to triaxial tests on large size(191 mm in diameter and 382 mm high) specimens and then to prismatic wedge shear tests.and the results were compared. The samples prepared from the filter zone materials of Atatürk Dam and the embankment materials of Gümüşova - Gerede motorway were compacted according to the specifications and then subjected to the relevant tests. It was concluded from this study that the results of priswests are consistent with those obtained from triaxial tests within the normal stress range of 50.0-300.0 kN/nf used in this study. Therefore, the priswest appeans to be a reliable and practical means of determining the shear strength of granular soils, particularly for the stability of embankment dams and other problems where the plane strain conditions are valid. Science code : 624.01.01 Key words : gravel, shear strength, angle of internal friction triaxial test, prismatic wedge shear test plane strain Total number of pages : 89 Supervisor : Dr.Murat Mollamahmutoğlu