Trafik kazalarında delillerin saptanması
- Tez No: 55068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında, delillerin saptanmasında kullanılan yöntemler incelenmiştir. Bu konuda yapılan uygulama çalışmalarının yanında literatürde yer alan toerik yaklaşımlar da ele alınmıştır. Trafik kazalarında delillerin doğru ve bilinçli şekilde toplanması ve tarafsız şekilde değerlendirilmesi, yargının doğru karar verebilmesi için bir temel teşkil etmektedir. Dolayısıyla, rasyonel şekilde belirlenecek tedbirler kazaları asgariye İndirecektir. Anahtar Kelimeler : Trafik
Özet (Çeviri)
In this thesis, the methods used for the determination of evidence in traffic accidents in Turkey are investigated. Experimental and theoric studies found in the literature are studied and in traffic accidents the correct and systematic collection of evidence and their unbiaseds use will result in a bases for a just judment. Hence, rational precautions will lead to minimization of traffic accidents in Turkey. Key words : Traffic