Mülteci aileler ve göç ile değişen aile yapısı
Refugee families and changing family structure of migration
- Tez No: 550699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma Türkiye'de Uluslararası Koruma kapsamında ikamet etmekte olan İranlı göçmenlerin, göç öncesi aile yaşantılarının göç sonrasında ne gibi değişikliklere uğradığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Göçün mezo boyutlardaki etkilerinin çalışıldığı bu çalışma, aile danışmanlığı alanının sadece yerli aileler üzerinde değil yabancı aileler üzerinde de verimli olmasına katkıda bulunmak maksadıyla yapılmıştır. Zira göçe maruz kalmış ailelerin dezavantajlı olduğu düşünüldüğünde profesyonel desteğe ihtiyaç duyan göç mağduru ailelerin varlığı azımsanmayacak kadar fazladır. Çalışmada Aksaray ilinde ikamet etmekte olan yirmi İranlı aile ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşme İranlı ailelerin İran'daki aile yaşantıları ve Türkiye'ye deki aile yaşantıları kıyaslanabilir ölçekteki sorularla analiz edilmiştir. Aile yaşantılarındaki değişim çeşitli kategorilerde değerlendirilmiştir. Bariz olan değişimin ekonomik faktörler üzerinde olduğu keşfedilmiştir. Alım gücündeki azalma, aile yaşam kalitesini de etkilediği görülmüştür. Göçün getirmiş olduğu buhranın yanında aile üyelerinin gurbette birbirlerine daha da kenetlendikleri, dini ritüellerini İran'a nazaran daha rahat yerine getirebilmenin vermiş olduğu huzurun aile içi iletişim ve anlayışı kuvvetlendirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research study aims to find what kind of changes has taken place in family life of Iranian migrants before and after their migration to Turkey under an international protection. This research study, that covers the average effects of migration, not only aims to support family counseling in helping residents but also to help migrant families' life. If the migrant families are regarded as a group under the risk, the number of families who may need Professional help is in a considerable amount. In this research study a detailed interview was done with twenty Iranian families living in Aksaray. The interviews were analyzed by using some questions that enable to compare Iranian families' life when they were in Iran and their current life in Turkey. The changes in family life have been assessed under various categories. The most apparent change that is identified is about the economic changes. The decrease in purchasing power has been effecting the quality of family life as well. Despite the depression coming from migration, it has been observed that family members have united closely as they are in a foreign place, and the spiritual peace stemming from living their religion more open than they did in Iran contributed the peace in family life and this supported mutual understanding and communication among family members.