Marka şehir ve marka imajının ölçümü: Konya şehir imajı üzerine bir araştırma
Measuring the brand city and brand image: A research on brand image of the city of Konya
  1. Tez No: 550708
  2. Yazar: SADETTİN BİLGEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞARAN ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde yaşam kalitesinin artması ile birlikte marka olan ürün ve hizmetler talep edilmektedir. Talebin artmasının doğal sonucu olarak hemen hemen her alanda marka çalışmaları devam etmektedir. Şehirler de bir pazarlama unsuru olarak marka sürecine dâhil olmuşlardır. Ziyaretçileri kendilerine çekmeye çalışan şehirlerin marka çalışmaları ile bunu daha planlı ve kontrollü yapabilecekleri görülmektedir. Marka çalışmalarının yanında tarihi ve doğal güzelliklerini, avantajlarını ön plana çıkarmaya çalışan şehirler cazibe merkezi haline gelmeyi amaçlamaktadır. Güçlü bir marka olabilmek için rekabet halinde olan şehirler bunu ancak güçlü bir marka imajı ile sağlayabileceklerdir. Bu çalışmada şehir markalamada oldukça önemli olan şehir imajı unsurlarının neler olduğu ve bireylerin özelliklerine göre bu imaj algılarının farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak marka kavramı ve marka şehir süreci açıklandıktan sonra Konya'nın marka şehir süreci incelenmiştir. Daha sonra ise Konya şehir imajı üzerine bir araştırma hakkında anket çalışması yürütülmüş olup kolayda örnekleme yöntemiyle 421 veri toplanmıştır. Katılımcıların verdiği cevaplar SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Konya'nın önemli tarihi eserlere sahip olduğu, sakin ve geleneksel bir imajının bulunduğu, coğrafik ve jeopolitik açıdan önemli bir konumda yer aldığı, sergi ve müzelerde daha az zaman harcandığı vb. gibi birtakım sonuçlara ulaşılmış ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, branded products and services are demanded with the increasing life standards. As result of the increasing demand, branding works are continuing in almost all areas. Cities have been involved to the branding process as a marketing factor. Cities which are trying to attract visitors, can achieve this by branding works in a more planned and controlled way. Beside the branding works, cities which brings historical and natural beauties to the forefront aim to become an attraction center. Cities that are in a competition to become a strong brand can only achieve this with a strong brand image. In this study, the elements of city image, which are very important in city marking has been identified and it has been investigated that whether these image perceptions differ according to the characteristics of individuals. For this purpose, brand concept and brand city process are explained. Then, Konya's brand city period investigated. Afterwards, a survey was conducted about city image of Konya and a total of 421 data were collected by easy sampling method.Responds are analyzed via SPSS package program. Based on the research findings, some results has been revealed such that Konya has significant historical artifacts, has a calm and traditional image, has an important location in terms of geographical and jeopolitical, spending less time for museums and exhibitions etc. and relevant suggestions have been made.