İdari Yargılama Usulü Kanununun 11. maddesi uyarınca yapılan başvurunun kapsam ve sonuçları
The scope and results of application filed pursuant to section 11 of Procedure of Administrative Justice Act
- Tez No: 550759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, İdari Yargılama Usulü Kanununun 11. maddesi uyarınca yapılan başvurunun kapsam ve sonuçlarının incelenmesidir. Bu incelemenin yapılabilmesi için ilk olarak bu başvurunun idari başvurular arasındaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan belirlemeden sonra başvurunun tarihi gelişimi, koşulları, sonuçları ve dava açma süresine etkileri irdelenmiştir. Başvurunun teorik incelemesi bu şekilde yapıldıktan sonra başvuru ile ilgili gündeme gelen sorunlar bilhassa mahkeme kararları eşliğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to study the scope and results of the application filed pursuant to section 11 of Procedure of Administrative Justice Act. To be able to conduct such study, attempts at categorization of this application under administrative applications were made in the first place. Following such categorization; historical development, terms, results of the application and the effects of the application on the term of litigation were studied. Following such theoretical study of the application, problems coming to the fore relating to the application were studied especially in company with court decisions.