What makes an EFL textbook effective?: Learner perceptions about characteristics of effective EFL textbooks
Etkin bir İngiliz dili öğretimi ders kitabı nasıl olur? etkin İngilizce ders kitaplarının özellikleri hakkında öğrenci algıları
- Tez No: 550799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, genel olarak dilbilgisi ve kelime bilgisi, dört temel dil becerisi (okuma, yazma, dinleme, konuşma) ve iletişimsel içerik bakımından etkili EFL ders kitabını neyin oluşturduğu konusuna ilişkin öğrenenlerin algılarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış sözlü görüşmelerle katılan 12 kişinin yanı sıra; araştırmacı tarafından hazırlanan anketi tamamlayan 117 katılımcı (93 erkek, 24 kadın; yaş ortalaması: 19.78) bulunmaktadır. Sözlü görüşmeye çağrılan katılımcılar, anketleri tamamlayanlar arasından seçilmiştir. Veriler, öğrencilerin ders kitabı seçimi ve değerlendirilmesi hakkında teknik açıdan bilgili olmamalarına rağmen, etkili bir İngilizce ders kitabının hem küresel hem de yerel anlamda nasıl olması gerektiği konusunda farkındalık sahibi olduklarını gösterdi. Bu çalışmada anket ve görüşmeler yoluyla elde edilen sonuçlar, birbirlerini tamamlayacak şekilde sunulmuştur ve katılımcılar tarafından etkili İngilizce dersi kitabına ilişkin öneriler bir kitap değerlendirme aracı olarak kullanılabilecek sorular haline getirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, İngilizce öğretimi alanına ilişkin çıkarımlar ve daha ileri araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate learner perceptions as to what constitutes an effective EFL textbook generally, in terms of grammar and vocabulary, four basic skills (reading, writing, listening, speaking), and communicative content. To this end, a mixed method of inquiry was adopted, and 117 participants (93 male, 24 female; mean age: 19.78) participated the study by filling out a questionnaire that was prepared by the researcher in addition to 12 people who took part in the semi-structured interviews. Interview participants were chosen among those who also responded to the questionnaires. The data showed that even though learners are not knowledgeable about textbook selection and evaluation, they were well aware of what an effective EFL textbook should be like both in the global and local sense. The results obtained via questionnaires and interviews are presented in a way that they complement each other, and all suggestions are collated and a tentative textbook evaluation checklist was proposed. Based on the results of this study, some implications for ELT are provided as well as suggestions for further research.