Normal atlarda meloksikam kullanımının intraokuler basınca etkisi
Intraocular pressure effect of the use of meloxicam innormal horses
- Tez No: 550808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZLEM NİSBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada normal atlarda meloksikam kullanımının intraoküler basınç üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın materyalini yaş ortalaması 12.05 (6-16), kilolarının ortalaması 287.85 kg (190-360 kg) olan 15'i dişi ve 5'i erkek olan, 13'ü İngiliz, 6'sı Haflinger ve 1'i Arap olmak üzere toplam 20 at üzerinde çalışılmıştır. Çalışma grupları, meloksikam grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak belirlenmiştir. Her iki gruptaki atların göz içi basınçları, Tonovet® yardımı ile ölçülerek değerlendirilmiştir. Meloksikam grubundaki tüm atlara 0.6mg/kg dozunda intravenöz meloksikam tek doz olarak uygulanmıştır. Kontrol grubundaki atlara ise intravenöz serum fizyolojik (15ml/100kg) enjekte edilmiştir. Her iki gruptaki atların sağ ve sol gözlerinde GİB ölçümleri aynı araştırıcı tarafından yapılmıştır. Ölçümler uygulamalardan hemen önce ve uygulamadan sonra 5, 15, 30, 45, 60, 90, 120. dakikalar ve 8.saat, 9. saatlerde yapılmıştır. Bulgular: Meloksikam ve kontrol gruplarında hem ayrı ayrı sağ ve sol gözlerden elde edilen verilerin hem de ortalamalarının üzerinden zamana bağlı olarak farklı olup olmadıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effects of meloxicam use on intraocular pressure in normal horses. Material and Method: The average age of the study material is 12.05 (6-16), the average weight of 287.85 kg (190-360 kg) 15 of the female and 5 of the male horses 13 of the British, 6 Haflinger and 1 Arab total 20 the horse was studied. The study groups were determined as meloxicam group (n = 10) and control group (n = 10). The intraocular pressures of the horses in both groups were measured by means of Tonovet®. The horses in the control group were injected with intravenous saline (15ml / 100kg). IOP measurements were performed by the same investigator in the right and left eyes of the horses in both groups. Measurements were made immediately before and after application at 5, 15, 30, 45, 60, 90, 120 minutes and 8 hours, 9 hours. Results: In the meloxicam and control groups, it was evaluated whether the data obtained from the right and left eyes separately and the averages were different depending on time.