Proclus ve İbn Sînâ'da âlemin ezelîliği ile ilgili argümanların değerlendirilmesi
An evaluation of Proclus and Avicenna's arguments concerning the eternity of the world
- Tez No: 550852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Âlemin ezelîliğine dair olan tartışmalar epistemolojik olduğu kadar ontolojik bir ayağa da sahiptir. Bu tartışmalar Platon'un zamanda bir başlangıca sahip âlem anlayışıyla beraber Aristoteles'in âlemin ezelîliği fikri çerçevesinde devam etmiştir. Âlemin ezelîliği anlamında dönemin Batlamyuscu kozmoloji anlayışıyla özgün bir açıklama getiren ve neo-Platonizmin kurucusu olarak görülen Plotinus'tur. Daha sonra sudûr olarak adlandırılacak olan bu teori Proclus tarafından daha ayrıntılı bir şekilde izah edilmiştir. Proclus ezelîlik noktasında Aristoteles ile hemfikir olmasına rağmen, karakteristik bir neo-Platoncu ayrım olan yalnızca hareket vericiliğin değil aynı zamanda varlık vericiliğin de daimiliğini savunmaktadır. İbn Sînâ'ya gelindiğinde aşkın bir Tanrı fikriyle sudûr kavramını birleştiren bir yapıyla karşılaşılmaktadır. Platoncu arka planda Aristotelesçi kavramlar üzerinden âlem anlayışını ortaya koyan İbn Sînâ'nın bu anlamda kendisine has, orijinal değişimlerinden bahsetmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The philosophical discussions concerning the eternity of the world has an ontological side as well as an epistemological one. Arguing for the understanding of a world with a beginning in Plato's time, such discussions continued with the notion of the eternity of the world. It was Plotinus who brought a novel insight into the question thanks to Ptolemy's cosmological model, and he was often claimed to be the founder of the neo-Platonist system. What would be called sudûr later, this theory was explicated more thoroughly by Proclus. While Proclus agrees with Aristotle on the eternity of the world, he also supports the notion that not only the act of moving but also generating is eternal, which is a typical neo-Platonist distinction. When looked at Avicenna's philosophical account, it is seen that he merges the notion of a transcendental God with the concept of sudûr. Explaining his cosmological understanding through Aristotelian concepts but in a Platonist frame, Avicenna's work demonstrates authentic alterations and offers significant insights into the issue.