El-Hidâye Dergisinin Arap dili ve edebiyatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of al-Hidayah magazine in terms of Arabic language and literature
  1. Tez No: 550877
  2. Yazar: TUĞBA KAHRİMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada dinî, ilmî, edebî ve içtimaî bir dergi olan el-Hidâye dergisi Arap Dili ve Edebiyatı açısından değerlendirilmiştir. Bu dergi kurucusu olan Abdülazîz Çâvîş tarafından H. 1328-1331/M. 1910-1913 yılları arasında Arapça olarak yayımlanmıştır. el-Hidâye dergisi H. 1328-1330/M. 1910-1912 yıllarında Mısır Hidivliği/Kahire ve son senesi olan H. 1331/M. 1913 yılında Osmanlı Devleti/İstanbul'da basılmıştır. Beş ana bölümden oluşan bu çalışmada sosyal, siyasal ve kültürel ortam hakkında verilen ön bilginin ardından dergide yer alan dil ve edebiyat yazılarının tasnifi yapılmıştır. Sonrasında bu yazılar yapı ve muhteva açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise derginin önemi ve edebî boyutu ele alınmıştır. el-Hidâye dergisinin çıkarıldığı zaman dilimi Osmanlı ve Mısır açısından çalkantılı bir dönemdir. Dergi bu dönemde her iki toplumun yaşadıklarını aktarması açısından önemlidir. Bu çalışmayla el-Hidâye dergisinin zengin içeriğini ve yazar kadrosunda yer alan önemli kişileri ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, al-Hidayah magazine, a religious, scholarly, literary and international Journal, was evaluated in terms of Arabic Language and Literature. This magazine was published in Arabic between Hijri Calendar (H) years of 1328-1331 / 1910-1913 by its founder 'Abd al-'Aziz Jawish. Al-Hidayah magazine was published in the Khedivate of Egypt/Cairo between I.C. 1328-1331 / 1910-1912 and its last year in H. 1331 / 1913 in the Ottoman Empire/ Istanbul. In this study consisting of five main sections, the classification of language and literary writings in the journal was carried out, following the preliminary information about the social, political and cultural environment. Afterwards, these writings were evaluated in terms of structure and content. In the last part of the study, the importance of the magazine and its literary dimension were discussed. When Al-Hidayah magazine was published, it was a turbulent period for both the Ottoman Empire and Egypt. The journal is important for explaining the experiences of both communities during this period. This study aims to reveal the rich content of al-Hidayah magazine and the important people in the author staff.