Postmodernizm döneminde fotoğrafın grafik tasarıma etkisi
The influence of photography on graphic design in the postmodern era
- Tez No: 938650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fotoğraf ışık aracılığı ile zemin üzerine aktarılan görüntülerdir. Fotoğraf sözcüğü ilk kez 1839 yılında“Vossiche Zeitung”dergisinde yayınlanan bir makalede kullanılmıştır ve ışık anlamındaki photos ve çizmek anlamındaki graphe'den oluşmaktadır. İnsan tarih boyunca resmetme ve kaydetme içgüdüsü ile sudaki izlerden, gölgelere, duvarlara çizdiği figürlere kadar görüntü arayışı içinde olmuştur. Bu arayış tarih ilerledikçe gelişerek fotoğraf ve fotoğraf makinesine kadar uzanmıştır. Tarihteki ilk kamera ise basit bir karanlık oda sistemi olan Camera Obscura'dır. Rönesans döneminde Camera Obscura ressam ve heykeltıraşlar tarafından perspektif aracı olarak kullanılmıştır. Fotoğraf da sonraki dönemlerde gelişerek ve resim, heykel, tasarım gibi sanatın birçok alanında malzeme olarak farklı konum ve amaçla kullanılmıştır. Sanat tarihi ise birçok kültür ve döneme yayılmıştır. İlk çağdan bu yana insanlık imgeler yaratmakta ve bu imgelerle bir hikaye anlatma amacı gütmektedir. Tasarımın merkezinde yer alan problem çözme olgusu da tam bu noktada aynı heyecan ve içgüdüden doğan bir ihtiyaç olduğunun belirtisidir. Endüstri devriminin sağladığı imkanlar sonrası el sanatlarının işlevini yitirmesi ve üretimlerin tek düze ilerlemesi sonrası sanatçılar estetiği ortaya koymanın yollarını aramaya başlamıştır. Bu dönemde sanatçı kimliği ikiye ayrılmış, gelenekselci ve yenilikçi şeklinde iki ayrı ana damara bölünmüştür. 20.yüzyılın son çeyreğine gelindiğinde ise postmodernizm tasarımcıların tarzına yön vermiştir. Bu dönemde tasarım algısı sezgisel, bireysel ve özgür olma inancı ile ilerlemiştir. Kolaj teknikleri, farklı tipografi yorumları, elle müdahale edilmiş görsel kullanımları ile sanatçı ve tasarımcılar modernizm sonrası özgür bir dil oluşumu sağlamıştır. Endüstri dönemi sonrasında gelen elektronik imkanlar postmodernizmin getirdiği araçlarla birleşince farklı dokular elde edilmeye başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı Postmodern dönemde fotoğrafın bir grafik tasarım malzemesi olarak yorumlanmasını sorgulamaktır. Bu kapsamda David Carson, Neville Brody. Paula Scher, April Greiman, ve Wolfgang Weingart olmak üzere postmodern grafik tasarım sanatçılarının çalışmaları incelenecektir. Böylece fotoğrafın grafik tasarımı hem bir araç hem bir metod olarak nasıl etkilediği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Photography is the projection of images onto a surface through light. The term“photography”was first used in an article published in the Vossiche Zeitung magazine in 1839 and is derived from the Greek words photos (light) and graphe (to draw). Throughout history, humans have sought ways to depict and record images, from reflections in water and shadows to figures drawn on walls. This pursuit has evolved over time, leading to the invention of photography and the camera. The first known camera in history was the Camera Obscura, a simple dark room system. During the Renaissance, the Camera Obscura was used by painters and sculptors as a perspective tool. Over time, photography developed further and became a material used in various artistic disciplines such as painting, sculpture, and design. Art history spans numerous cultures and eras. Since ancient times, humanity has created images to tell stories. The problem-solving concept, which lies at the core of design, also originates from the same instinct and enthusiasm. Following the Industrial Revolution, the decline of traditional crafts and the rise of mass production led artists to explore new ways of expressing aesthetics. During this period, the identity of the artist split into two main directions: traditionalists and innovators. By the last quarter of the 20th century, postmodernism began to shape the styles of designers. In this era, design perception evolved with an emphasis on intuition, individuality, and creative freedom. Techniques such as collage, experimental typography, and hand-altered visuals allowed artists and designers to establish a free, expressive language after modernism. As electronic advancements emerged in the post-industrial period, they combined with postmodern tools to create new textures and visual compositions. The purpose of this research is to examine how photography has been interpreted as a graphic design material during the postmodern era. In this context, the works of postmodern graphic designers such as David Carson, Neville Brody, Paula Scher, April Greiman, and Wolfgang Weingart will be analyzed. Through this analysis, the influence of photography on graphic design, both as a tool and as a method, will be discussed.