2 numaralı Sivas Ahkâm Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (s. 1-50)
- Tez No: 550893
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, Divân-ı Hümayun'da, halkın şikâyetlerinin görüşülmesinden sonra alınan kararların birer suretinin farklı bölgelere ait defterlere kaydedilmesiyle Ahkâm Defterleri ortaya çıkmıştır. Osmanlı Devleti'nde padişahlar, adalet kavramına çok fazla önem vermiş ve bu amaçla halkın şikâyetlerine ayrı bir yer ayırmıştır. Devletin herhangi bir bölgesinde haksızlığa uğrayan, kötülük ve zulüm gören veya devlet görevlileri ile sorunları olan herkesin divâna başvurmaya her zaman hakları olmuştur. Ahkâm Defterleri günümüzde de araştırma yapılması düşünülen bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel durumları hakkında detaylı bilgiler ihtiva etmektedir. Bu tezin konusunu 2 Numaralı Sivas Ahkâm Defteri'nin (s.1-50) transkribi ve değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Divan-ı Hümayûn'da tutulan defterler hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise yer alan hükümlerin diplomatik ve teknik özellikleri değerlendirilerek bunlara ait sayısal veriler yer almıştır. Üçüncü bölümde ise çalıştığımız hükümlerin transkripsiyonu yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Ahkâm Registers has emerged in the second half of the 18th century with the keeping records by regions in empire on the public complaints that handled in Divan-ı Hümayun (Grand Court). Ottoman padişahs taken care about their subjects so they had special kind of attention on them. Every people that had a problem with their rights allways had a right to apply to the Divân. Ahkâm Defters have social economic and cultural information about the region that is intented to analyse. The main topic of this thesis consist of the translation and evaluation of the 2 numbered Sivas Ahkâm Registers (pp.1-50. In the first chapter general ınformations on the records that held in Divanı hümayun is submitted. In the second chapter every notes in the records are examined on their diplomatic and technical aspects and then statistical information on them is given. And finally in the third chapter the transcripted text takes a part.