Balkan savaşlarında Osmanlı esirleri
Ottoman prisoners in the Balkan wars
- Tez No: 550948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DÜZCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Balkan Savaşları, Osmanlı Devleti'nin 14. yüzyılda Rumeli'de başlayan hakimiyetini büyük ölçüde sona erdiren savaşlardır. Özellikle I. Balkan Savaşı'nda mağlup olan Osmanlı Devleti, pek çok yurttaşını ve askerlerini geride bırakarak Rumeli topraklarının tamamını terk etmiştir. Terk edilen topraklarda yaşayan yarım milyona yakın Müslüman Türk; Bulgar, Yunan ve Sırpların baskı ve zulümlerine maruz kalmıştır. Bununla birlikte pek çok Osmanlı askeri de işgal bölgelerinde esir alınmıştır. Siyasal ve toplumsal tarih açısından esir meselesinin araştırılması ve incelenmesi önemli bir yer tutmaktadır. Osmanlı son döneminde yaşanan savaşlarda, karşılıklı olarak pek çok esir alınmıştır. Bu esirlerin durumuna ilişkin arşiv belgelerinde pek çok kayda rastlanmaktadır. Çalışmamız I. ve II. Balkan savaşları sonrasında Balkan topraklarında Bulgar, Yunan ve Sırplar tarafından alıkonulan Osmanlı esirlerinin durumları, iaşeleri, barınmaları ve esirlere ilişkin anlaşmalar çerçevesinde yaşanan esir iadelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Balkan Wars were the wars that ended the Ottoman Empire's domination in Rumelia in the 14th century. The Ottoman Empire, which was defeated in the Balkan War in particular, left many of its citizens and soldiers and abandoned the entire territory of Rumeli. About half a million Muslim Turks living in abandoned lands; He has been subject to pressure and oppression by the Bulgarian, Greek and Serbs. However, many Ottoman soldiers were captured in occupied areas. The investigation and investigation of the prisoner issue in terms of political and social history has an important place. In the last period of the Ottoman Empire, many prisoners were captured. There are many records in archival documents regarding the situation of these prisoners. Our study I. and II. After the Balkan wars, the Ottoman prisoners held by the Bulgarian, Greek and Serbs in the Balkans included the status, residence, shelter and restitution of prisoners.