Bireysel iş hukukunda arabuluculuk
Mediation in individual labour law
- Tez No: 550969
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile arabuluculuk hukuk sistemimize girmiş, 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda arabulucuya başvuru zorunlu hale getirilmiştir. En kısa tanımla arabuluculuk, tarafların kendilerinin çözüm üreterek anlaşmalarını amaçlayan, tarafsız, bağımsız ve uzman üçüncü kişi olan arabulucunun katılımıyla ile gerçekleşen ihtiyari uyuşmazlık çözüm yoludur. Arabuluculuğun en önemli ilkeleri gizlilik, eşitlik ve iradiliktir. Arabuluculuğun zorunlu hale getirilmesi, hak arama özgürlüğü, iradilik ilkesi ve işçinin korunması ilkesine müdahale olarak görülmüş ve daha birçok yönden eleştirilmiştir. Çalışmada, bireysel iş hukuku kapsamında ihtiyari (gönüllü) ve zorunlu arabuluculuk düzenlemeleri incelenerek, uygulamada ortaya çıkan ve çözülmesi gereken sorunlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation has been introduced by the Mediation in Civil Disputes Code No. 6325 and consulting a mediator in disputes regarding the employee or employer receivables and compensations arising out of individual or collective employment contract and in re-employment lawsuits has become mandatory through the Labor Courts Code No. 7036. To put it simply, mediation is a voluntary dispute resolution method aiming for a solution created by the parties itself with the participation of an impartial, independent and expert third-party mediator. The most important principles of mediation are secrecy, equality and voluntariness. Making mediation mandatory, has been seen as an intervention against the right to legal remedies, the principle of will and the protection of workers and has been criticized from many different aspects. In this study, discretionary and obligatory mediation arrangements within the scope of individual labor law are examined and the problems that arise in practice which need to be solved are included.