Bireysel İş Hukukunda zorunlu arabuluculuk
Mandatory mediation in Labor Law
- Tez No: 575720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile beraber iş hukuku yargılamasına alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından birisi olan arabuluculuk kurumu dahil olmuş ve bireysel iş hukukunda aynı zamanda zorunlu tutularak usul hukuku anlamında dava şartı haline getirilmiştir. İş hukukunda dava şartı haline getirilen arabuluculuk müessesesi ülkemiz açısından çok yenidir. Daha çok yeni olan bu uygulamanın iş hukuku gibi işçi yararına yorum ilkesinin geçerli olduğu ve kuralın işçinin korunması olduğu bir alanda; arabuluculuğun zorunlu tutulmasının teoride ve pratikte oluşturabileceği sorunlar nedeniyle zorunlu arabuluculuk genel hatlarıyla incelenmiş ve bireysel iş hukuku anlamında etkileri bu çalışmada irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
By the Labor Courts Act 7036th law, mediation institutions, one of the alternatives for dispute resolution, got involved into labor law judicial and it has been made obligatory in the case of procedural law by making it compulsory in individual labor law. The mediation institution, which has become a condition for litigation in labor law, is very new for our country. As this recent application affecting the areas, such as labor law where the principle of interpretation promotes the worker benefits and protects labor laws; due to the problems that may occur in theory and in practice, the obligatory mediation is examined in general terms and its effects in terms of individual labor law are examined in this study.