The role of expectation in change blindness
Beklentinin değişim körlüğünde ki rolü
  1. Tez No: 550996
  2. Yazar: MELTEM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlar, çevrelerindeki her önemli değişikliği fark ettiklerine inanabilir. Ama değişim körlüğü olgusu - görsel dünyamızdaki değişiklikleri fark edememe - farklı bir hikaye anlatıyor. Bu araştırma, flicker paradigmasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullanarak beklentinin değişim körlüğündeki rolünü araştırmıştır. Örneklem 18-26 yaşları arasındaki 120 üniversite öğrencisinden (60 kadın, 60 erkek) oluşmuştur. Çalışmada, orijinal ve değiştirilmiş versiyonu olan iki uyaran, top ve saat kullanılmıştır. Görüntülerdeki değişiklikler, yelkovanın saat yönünde hareket etmesi (beklendik yön) ve eğimli bir düzeyde duran topun aşağıya doğru hareket etmesi (beklendik yön) veya tersi yönüne (beklenmedik yön) hareket etmelerinden oluşmuştur. Değişimin tespiti için tepki süreleri toplandı. Beklenen değişikliklerin yanıt süresinin (RT) beklenmeyen değişikliklerin yanıt süresinden daha kısa olacağı varsayılmıştır. İki uyarıcıyla birlikte yapılan genel sonuçlara göre katılımcıların, beklendik değişikliklere beklenmedik değişikliklerden daha hızlı tespit ettikleri ve bu sonuçların hipotezimizi desteklediği görülmüştür. İki uyaran ayrı olarak incelendiğinde, top uyarıcısı için katılımcılar beklendik değişikliklere beklenmedik değişikliklere göre daha hızlı tespit ediyorken, saat uyarıcısı için anlamlı bir fark yoktur. Bulgular beklentiye dayalı teoriler çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human may believe that they notice every important change in their environment. However, the phenomenon of change blindness – a failure to notice salient changes to our visual world – tells a different story. The present research investigated the role of expectation in change blindness by using a modified version of the flicker paradigm. The sample consisted of 120 university students (60 females and 60 males) aged between 18-26. The study used two stimuli, ball and clock, which had an original and a changed version. The changes in the images were either in the expected direction with the minute hand of the clock moving clockwise and the ball sliding down or in the unexpected direction. Response times for the detection of change were collected. It was hypothesized that response time (RT) for expected changes would be lower than RT for unexpected changes. The overall results of the experiment with the two stimuli combined showed that participants were able to detect expected changes faster than unexpected ones, supporting our hypothesis. When the two stimuli were investigated separately, participants were able to detect expected changes faster than unexpected changes for the ball, while the difference between the two conditions was non-significant for the clock. The findings are discussed within the framework of expectation-based theories.