Gelecekteki nakit akışlarının tahmininde nakit akışlarının ve tahakkukların rolü
The role of cash flows and accruals in predicting future cash flows
- Tez No: 336513
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, finansal bilgi kullanıcılarının doğru kararlar verebilmeleri için büyük önem taşıyan gelecekteki nakit akışlarının tahmin edilmesinde cari nakit akışlarının ve tahakkukların rolünü araştırmaktadır. Muhasebede tahakkuk esası, kazançların muhasebeleştirilmesinde nakit akışlarının gerçekleşme zamanını dikkate almamaktadır. Hasılat veya gider unsurunun doğuşu (tahakkuku) yeterli olup tahsil edilmiş veya ödenmiş olması şart değildir. Her bir tahakkuk unsurunun işletmenin yaşamı içerisinde nakde dönüşmesi beklenir. Tahakkuk unsurlarının gelecekte nakde dönüşme beklentisi nedeniyle her bir tahakkuk unsuru gelecekteki nakit akışları hakkında farklı bilgiler içermektedir ancak, toplam kazançlar bu bilgileri maskelemektedir. Bu durumu kanıtlayabilmek için çalışmanın ilk aşamasında nakit akışları ile toplam kazançların gelecekteki nakit akışlarını açıklayıcılık gücü karşılaştırılmış ve toplam tahakkukların cari nakit akışlarına göre daha üstün bir açıklayıcı olduğu kanıtlanmıştır. İkinci aşamada toplam kazanç bileşenlerinin bilgi içerikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. İlk olarak, toplam kazançlar, nakit akışları ve toplam tahakkuklar olarak ayrıştırılmış ve hem modelin açıklayıcılık gücü hem de bileşenlerin bilgi içeriği birinci aşamada elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak kazanç ayrıştırmasının modelin açıklayıcılık gücünü artırdığı ve toplam tahakkuk bileşeninin nakit akış bileşenine göre daha fazla bilgi sunduğu kanıtlanmıştır. İkinci olarak toplam kazançlar; nakit akışları ve tahakkukların ana bileşenleri olan ticari alacaklardaki değişim, stoklardaki değişim, ticari borçlardaki değişim, amortisman ve itfa payları ve diğer tahakkuklara ayrıştırılmıştır. Sonuç olarak ayrıştırılmış tahakkuklar modelinin en yüksek açıklayıcılık düzeyine sahip olduğu ve tahakkuk bileşenlerinin sağladığı bilgi içeriğinin tahminlerle tutarlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of current cash flows and total accruals in the prediction of future cash flows, which is crucial for the decision making process of financial information users. Accrual basis accounting does not consider the realization time of cash flows in earnings recognition. The economic transaction itself is sufficient for recognizing the revenue or expenses item regardless of actual payment or collection. Every accrual component is expected to convert into cash during the firm?s business cycle. Owing to this expectation, each component reveals a different set of information, while aggregate earnings can cover this information. In the first part of the study, the explanatory powers of cash flows and total earnings on the future cash flows are compared. It is shown that total accruals have a superior explanatory power than current cash flows. In the second part, the information content of the total earnings components is attempted to bet established. To do so, first of all, total earnings are disaggregated as cash flows and total accruals. Next, both the predictive power and the information content of components are compared to those obtained from the first part of the study. Hereby, it is proved that the disaggregation process of earnings enhances the predictive power of the model, and total accruals provide more information than the cash flow component. Subsequently, total earnings are decomposed into the cash flows and the major components of total accruals which are change in accounts receivables, change in inventories, change in accounts payable, amortization and depreciation and other accruals. Consequently, it is found that disaggregated accruals model has the highest predictive power, and the predictions are consistent with the information content of accrual components.