Mardin ilinin film turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of film tourism potential of Mardin city
- Tez No: 551012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHATTİN EMRE DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Turizm, Performing and Visual Arts, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde turistlerin seyahatlerini özel ilgi alanlarına göre planlamaları tarihi ve kültürel miras ile çeşitli sanatsal ve kültürel aktivitelerin önemli seyahat nedenleri arasında yer alması yönünde bir eğilim olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı; Mardin ilinin film turizm potansiyelinin değerlendirilmesidir. Çalışmada detaylı bir literatür taraması yapılmış ve elde edilen kaynaklar çalışmanın ana materyali olarak kullanılmıştır. Ulaşılan yayınlar Mardin ilinin kültürel, coğrafi yapısı Mardin ilinin turizm potansiyeli ve filmlerin destinasyon seçimine etkisi ile ilgili konular açısından incelendikten sonra elde edilen bulgular birbirleriyle ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Anketler, mayıs-ağustos 2018 tarihleri arasında yapıldı ve örnekleme belirli bir sisteme göre seçilmedi. Veriler 240 yerli turist ile yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmış olup ancak bunların sadece 218'i analiz edilmiştir. Filmlerin ve dizilerin turistler üzerinde etkisi olduğu görüldü. Film turizmi; en basit tanımıyla insanların televizyon programlarından, dergilerden, kitaplardan veya sinema filmlerinden etkilenerek belirli bir destinasyon seçmeleri ve ziyaret etmeleri olarak tanımlanmaktadır. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Mardin, planlı bir turizm politikası izlenmesi durumunda Türkiye için çok önemli bir marka kent haline gelebilir. Türkiye'de izleyici profilinin son yıllarda değişmesiyle birlikte sinema senaryoları üretimdeki çeşitlilik gelişme göstermiş ve teknik açıdan dünya standartları yakalanmaya başlanmıştır. Sonuç olarak; bütçeleri milyon dolarlara ulaşan ve milyonlarca kişinin izlediği filmler Türkiye sineması ve Mardin ilinin gelişimi için umut verici bir unsur olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is stated that tourists plan their travels according to their special interests, a tendency to take place between historical and cultural heritage and various artistic and cultural activities as important travel reasons. The main objective is to evaluate the potential movie tourism in Mardin Province. A detailed literature survey was conducted in the study and the obtained resources were used as the main material of the study. The publications have attempted to relate the findings obtained after examining the cultural and geographical structure of the Mardin province, the tourism potential of Mardin province and the effects of the selection of destinations for the films. The questionnaires were conducted between May and August 2018 and the sampling was not performed according to a specific system. Data were gathered through face-to-face interviews with 240 local tourists but only 218 of them were analysed. The films and the series were determined to have an impact on the tourists. Film tourism is defined as the selection of a particular destination and its visits, influenced by people's television programs, magazines, books, or motion pictures with the simplest definition. Mardin, which is on the list of UNESCO world heritage, may become a very important brand city for Turkey if a planned tourism policy is followed. With the changing profile of the audience in Turkey in recent years, the diversity in cinema scenario production has begun to develop and the world standards have been caught in technical terms. As a result, movies with millions of dollars budgeted and watched by millions of people are becoming a promising element for the development of Turkish cinema and Mardin.