Mardin'de çekilen dizilere yönelik izleyici katılımının turistlerin davranışsal niyeti üzerindeki etkisinin destinasyonun duygusal ve bilişsel imajı çerçevesinde incelenmesi
Analyzing the effect of the audience involvement in the TV series filmed in Mardin on behavioral intentions of the tourists within the frame of the affective and cognitive image of the destination
  1. Tez No: 655667
  2. Yazar: MIKAYIL MASHADIZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KALYONCUOĞLU BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Televizyon dizileri bütün dünya ülkelerinde ciddi bir izleyici kitlesiyle buluşmakta ve insanları etkilemektedir. İzleyici, beğendiği dizinin çekildiği yerleri ziyaret etme isteği duymakta, bunun sonucunda diziler, çekildikleri yerlerin turizmine olumlu etki yapmaktadırlar. Bu araştırmada Mardin'de çekilen televizyon dizilerine yönelik izleyici katılımının destinasyonun duygusal ve bilişsel imajı çerçevesinde turistlerin davranışsal niyetlerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla odak noktasında Mardin ilinde çekilen dizileri izleyen cevaplayıcılarla anket çalışması yapılarak araştırma verileri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak 15 maddelik İzleyici Katılımı, 4 maddelik Destinasyonun Duygusal İmajı, 11 maddelik Destinasyonun Bilişsel İmajı ve 3 maddelik Turistlerin Davranışsal Niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma Ankara ilinin Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinde yaşayan toplam 400 kişilik bir örneklem kitlesine yapılmıştır. Birebir karşılıklı görüşme ile yapılan anketlerden toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda izleyici katılımı, destinasyonun duygusal imajı, destinasyonun bilişsel imajı ve turistlerin davranışsal niyetleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü güçlü ilişkiler olduğu, izleyici katılımının destinasyonun bilişsel ve duygusal imajları ile turistlerin davranışsal niyetlerini olumlu yönde etkilediği, turistlerin davranışsal niyetleri üzerinde destinasyonun bilişsel ve duygusal imajlarının önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Television series meet and affect a vast number of audience throughout the world. Most of this audience wishes to visit the destinations that their favourite TV series has been filmed; which affects the tourism of these destinations positively. In this research it is aimed to analyze the effect of TV series filmed in Mardin on the behavioral intentions of the tourists within the frame of the affective and cognitive image of the destination. In this sense, the research data has been collected through the surveys conducted on people who watched the tv series filmed in Mardin. Audience Involvement Scale with 15 articles, Affective Image Scale with 4 articles, Cognitive Image Scale with 11 articles and Behavioral Intetions Scale with 3 articles were used as data collection tools. This research was conducted on a sample of 400 people in certain districts of Ankara such as Çankaya, Yenimahalle and Kecioren. The data that was collected by the surveys conducted by face to face interviews was analyzed with SPSS programm. As a result of the analysis, it is confirmed that there is a strong and positive relationship among the audience involvement, the affective image, the cognitive image and behavioral intentions of the tourists; and the affective and cognitive images of the destination affects the intentions of the tourists in a positive way.