Fama french dört faktörlü modelin gelişmekte olan piyasalarda test edilmesi
Testing fama french four factor model in emerging markets
- Tez No: 551013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Finans alanının önemli konularından biri olan hisse senedi getirilerine etki eden faktörlerin analizi risk ve getiri arasında denge kurmak isteyen yatırımcılar açısından büyük önem taşımaktadır. Varlık fiyatlama modelleri, hisse senedi getirilerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacı ile geliştirilmiş ve zaman içinde literatürde sıklıkla yer almıştır. Bu çalışmada Carhart (1997) tarafından geliştirilen dört faktörlü varlık fiyatlama modelinin 2007 – 2017 döneminde gelişmekte olan Avrupa piyasalarında geçerliliği incelenmiştir. Söz konusu incelemede büyüklük, DD/PD oranı ve momentum faktörlerinin hisse senedi getirilerine etkisi test edilmiştir. Çalışmada dört faktörlü model ile SVFM, Fama-French iki ve üç faktörlü modeller zaman serisi regresyon analizi ile tets edilmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Analizler sonucunda, SVFM, Fama-French iki ve üç faktörlü modeller ile momentum faktörünün eklenmesi ile oluşturulan dört faktörlü modelin gelişmekte olan Avrupa piyasalarında istatisksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak gelişmekte olan Avrupa piyasalarında piyasa riski ile birlikte firma büyüklüğü, DD/PD oranı ve momentum faktörlerinin hisse senedi getirilerine etki eden ve istatistiksel olarak anlamlı risk faktörleri olduğu ve bu risk faktörlerinde fiyatlama hatası bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Significant in the field of finance, the analyze of factors affecting stock income holds a great importance for investors who wants to establish a balance between the risk and income. Asset pricing models were created in order to study these factors and often play a part in the related literature. In this study, the validity of the asset pricing model with four factors created by Carhart (1997) on developing European markets during 2007-2017 was put under investigation. The size, the BV/MV ratio, and the effect of momentum factors on stock income were tested. The four factor model were tested along with CAPM, two and three factor Fama-French by using“time series regression analysis”and the results were compared. As a result of the analyzes, it was determined that the four-factor model, which was formed by the addition of the momentum factor with the Fama-French two- and three-factor models, was found to be statistically significant in the emerging European markets. As a result, it is determined that these risk factors has not priced errors in emerging European markets with statistically significant market risk, firm size, BV/MV ratio and momentum factors.