Risaletü's-Sürur adlı eseri bağlamında Saçaklızâde'de Resulullah'ın ebeveyninin dinî durumu
The status of the Prophet's parents from a religious perspective in the book, Risaletü's-Sürur by Saçaklızâde
- Tez No: 551021
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hz. Peygamber'in Ebeveyn'in in İslamiyet'ten önce vefat ettikleri tarihi bir realitedir. Tebliğe muhatap olamayan ebeveyni ve atalarının uhrevi durumu ve Müslümanların bu konuda ki duruşu önem arz etmektedir. İnsanın ailesine, atalarına ve akrabalarına ilgi göstermesi, onlarında iyiliğini düşünmesi yaratılışı gereğidir. Mesele sonsuz hayatı ilgilendiren iman konusu olunca daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Hidayet bulan hemen herkes cibilliyeti gereği atalarının uhrevi durumunu da merak etmiştir. İşte bu noktada özelde ebeveyn- i Resül ve genelde Hz. Peygamber'in atalarının, ahiretteki durumu merak konusu olmuştur. Bu mevzuda, kültürümüzde Ebeveyn-i Resül Risaleleri geleneği ve külliyatı oluşmuştur ve lehte, aleyhte pek çok eser telif edilmiştir. Konuya ilgi duyan alimler arasında meseleyi daha kısa ve farklı açılardan ele almasıyla temayüz eden Saçaklızâde, altı bölümden oluşan kısa bir risale telif etmiştir. Semantik ve usulî yaklaşımıyla konuyu irdelemesi, usül-ü fıkıhla, usülu'd-dini buluşturarak konuyu tahlil etmesi dikkatimizi çekmiştir. El yazma olan bu nadide eserin edisyon kritiğinin yapılıp, terceme ve tahlilinin yapılmasının ilim dünyasına bir katkısı olacağı düşünülerek eser, akademik çalışmamızın konusu olarak seçilmiştir. Hz. Peygamber'in (sav) Ebeveyn'in in uhrevî konumunu ele alan bu çalışmamızın birinci bölümünde Saçaklızâde 'nin hayatını, ilmî kişiliğini ve eserlerini arz ettik. Daha sonra müellifin kelâmî yönünü değerlendirdik. Allah Resül'ünün anne-babasının ahiretteki durumu hakkındaki görüşler ve değerlendirmeler ikinci bölümü teşkil etti. Sonuç bölümüyle de konunun ve eserin genel değerlendirmesini yaptık. Ekler bölümünde Saçaklızâde'nin Risâletü's-sürûr ve'l-Ferah isimli eserinin edisyon kritiği ve tercümesini yaparak eserimizi hitama erdirdik.
Özet (Çeviri)
It is a historical reality that the Prophet's parents passed away before Islam. The eternal status of the parents and their ancestors and the attitude of Muslims on this issue are important. Man's interest in his family, ancestors and relatives, and thinking of their goodness is in his nature. The issue becomes even more important when it comes to the subject of faith, which concerns eternal life. Almost everyone who found guidance is naturally wondering the status in the hereafter of their ancestors. At this point in particular, the parents of the Messenger Muhammad peace be upon him and also situation of the Prophet's ancestors in the Hereafter has been the subject of curiosity. In this context, in our culture, the tradition and the corpus of the Parents of the Prophet Muhammad peace be upon him with pros and cons have been written and many works have been copyrighted. Among those who were interested in the subject, Saçaklızâde, who has a tendency to deal with the issue in shorter and different ways, has written a short treatise consisting of six chapters. It has attracted our attention by examining the subject with its semantic and procedural approach and analyzing the subject by bringing together the jurisprudence, rationalism of religion. This precious handwriting work was chosen as the subject of our academic work to contribute to the scientific world. The edition was criticized, translated and analyzed. In the first part of this study, which deals with the hereafter position of the Prophet (pbuh) parents, we presented the life, scientific personality and works of Saçaklızâde. We then evaluated the speech aspect of the author. The views and evaluations about the state of the Prophet Muhammad peace be upon him parents in the Hereafter constitute the second chapter. In the conclusion section, we made a general evaluation of the subject and the work. In the appendices section of Saçaklızâde's Risâletü's-sürûr ve'l-Ferah, we have done the edition critics and translation with which we finalized the work.