Kırsal örgütlenmelerin kadının güçlenmesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi: Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği örneği
Evaluation of the effects of rural organisations on the empowerment of women: Saitabat Village Women Solidarity Association example
- Tez No: 551022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırma ile sosyalist feminist kuram çerçevesinde, Türkiye'de kırsal alanda kadınlar tarafından kurulan ilk örgütlenme olan Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği üzerinden, Türkiye'de kırsal alanda kadınlar tarafından kurulan örgütlenmelerin, örgüt üyesi olan kadınların güçlenmesi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen araştırma çerçevesinde araştırmaya konu olan örgütlenme içerisinde örgütün kuruluş aşamasından bugüne kadar her aşamada ve görevde yer alan 15 dernek üyesi kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler ışığında; örgütlenme süreci sonrasında kadınların edindikleri deneyimlerin, günlük yaşam pratiklerinde meydana gelen değişimlerin ve kendilerinde meydana gelen ekonomik, sosyal ve psikolojik değişimlerin, onların anlatımları üzerinden analiz edilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma olarak tasarlanan araştırmada belirlenen amaç doğrultusunda araştırmacıya zengin veriler sunarak çok boyutlu bir güçlenme analizi gerçekleştirilebilmesini mümkün kılan nitel etki analizi tekniği kullanılmıştır. Gerçekleştirilen araştırma sonucunda elde edilen veriler, araştırma öncesinde belirlenen güçlenme göstergeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, araştırmaya konu olan örgütlenme içerisinde örgütsel güçlenmenin gerçekleştiğini göstermektedir. Görüşmecilerin anlatımları üzerinden gerçekleştirilen betimsel analiz sonucunda örgütlenmenin, örgüt üyesi olan kadınların kamusal alanda, ekonomik, sosyal ve psikolojik güçlenmeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ancak ataerkil değerlerin kemikleşmiş olduğu özel alanda herhangi bir güçlenme belirtisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
With this research, the effects of organizations established by women in rural areas in Turkey on the empowerment of women who are members of the organization are analyzed within the context of feminist theory and on the basis of Saitabat Village Women Solidarity association, which is the first organization formed by women in a rural area in Turkey. As part of the research conducted, 15 female members who took part in every phase and duty of the research object association since its establishment were interviewed thoroughly. In the light of these interviews, the aim was to analyze the experiences of women following the association process, the changes that occurred in their daily life practices and their economic, social and psychological changes through their own accounts. In the research designed as qualitative research, the technique used was qualitative impact analysis, which made possible a multidimensional empowerment analysis by offering the researcher rich data, in line with the set objective. The evaluation of data obtained as a result of the research conducted within the scope of the empowerment indicators determined ahead of research show that organizational empowerment is realized within the research object association. The descriptive analysis performed based on the accounts of interviewers reveal that the association has an important effect on the economic, social and psychological empowerment of its female members. However, there was no sign of empowerment in the private sphere where patriarchal values are rooted.