Davranışsal muhasebe çerçevesinde muhasebe meslek mensuplarında iş stresi (Erzurum ilinde bir araştırma)
Job stress in accounting professionals in the framework of behavioral accounting (A research in Erzurum)
  1. Tez No: 551045
  2. Yazar: İLKNUR KAYIŞYAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Davranışsal muhasebe ile iş stresi son yıllarda sıklıkla karşılaşılan iki kavramdır. Özellikle geleneksel muhasebenin göz ardı ettiği birey davranışlarını şekillendiren değerler; duygu, düşünce, kişilik ve kültür yapısı oldukça önemlidir. Davranışsal muhasebe tam bu aşamada devreye girerek elde bulunan verilerin karar alıcılar tarafından hangi ortamda ne şekilde aldığını ölçmeye çalışır. Muhasebe meslek mensuplarının iş ortamında stres yaşamaları doğal olarak kaçınılmazdır. Stres altında alınan her karar birey ve örgüt için farklı sonuçlar doğurur. Bu nedenle stresin oluşturduğu durumların bilinçli olarak giderilmesi ve kontrol altına alınması hem birey hem de örgütü için önem arz etmektedir. Bu çalışmada Erzurum ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının iş stresi durumunu yaşayıp yaşamadıklarını tespit etmek ve yaşıyorlarsa iş stresi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için ise, Erzurum ilinde faaliyet gösteren, muhasebe meslek mensuplarına yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler, Mann- Whitney U, Kruskal-Wallis H Testi ve Spearman Sıra Katsayı Korelasyonu aracılığıyla test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; muhasebe meslek mensuplarının iş stresi ve mesleki düşünce düzeyleri ile demografik özellikleri arasında anlamlı farklılıkların olmadığı, mesleki düşünce düzeyleri ile cinsiyet arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki, mesleki düşünce düzeyleri ile iş stresi düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, iş stresi düzeyinin tehlikeli boyutta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral accounting and job stress are two concepts frequently encountered in recent years. In particular, values that shape individual behavior that traditional accounting ignores; emotion, thought, personality and culture structure is very important. Behavioral accounting works at this stage and tries to measure the way in which the data is obtained by the decision makers. It is naturally inevitable for professional accountants to experience stress in the work environment. Every decision taken under stress creates different results for the individual and the organization. For this reason, it is important for both the individual and the organization to remove and control the situations created by stress. In this study, it is aimed to determine whether or not professional accountants working in the province of Erzurum are experiencing job stress status and to determine the level of job stress if they live. In order to achieve this goal, a survey based on a survey was conducted in Erzurum province. The data obtained were tested by Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H Test and Spearman Correlation of Coefficients. In consequence of the study, It was concluded that there was no significant difference between job stress and occupational thinking levels and demographic characteristics of professional accountants, there was a significant and negative relationship between occupational thinking levels and gender, and a significant and negative relationship between occupational thinking levels and job stress levels. Finally, it has been found that the level of job stress is dangerous.