İntermodel sanat terapisi metotları rehberliğinde koreografi
Choreography under the guidance of intermodel art theraphy methods
- Tez No: 551048
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ile intermodel sanat terapisi metodları rehberliğinde solo eser üretimi ele alınmıştır. Dans hareket terapisi metodlarının tarihsel gelişim süreci içinde intermodelite olgusu ve intermodelitenin kullanıldığı alanlara ilişkin bir örnek olarak Mary Whitehouse metodolojisi incelenmiştir. Bu metodlardan hareketle öz yaşamımı bir materyal olarak ele alıp işleyerek iyileştirici, dönüştürücü bir süreç olarak Enstasis adlı solo eserin üretimine nasıl ve neden yöneldiğim ve bu sürecin beni nereye getirdiği anlatılmaktadır. Eserin zemin deseni üzerinden ve fotoğraflı analizleri eserde kullanılan metin ve materyaller ile birlikte kapsanmıştır. Eserin yapım aşamasındaki ve tamamlanmış gösterimlerine ilişkin deneyimlere, her bir gösterim teker teker ele alınarak yer verilmiştir. Eser üretimindeki yaklaşımımı ilgililerle paylaştığım atölye çalışmalarına ilişkin deneyimler metinde paylaşılmaktadır. Eserin gösterimlerinin yapıldığı etkinliklerin belgeleri eklerde bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Dans Hareket Terapisi, Çağdaş Dans, Solo, İntermodelite, Öz Yaşam Öyküsü
Özet (Çeviri)
Production of solo work under the guidance of intermodel art theraphy methods has been taken over with this study. The phenomenon of intermodality in the historical development of dance movement theraphy methods and Mary Whitehouse methodology as an example of the zones where intermodality have been used are explored. It has been told that how and why I faced to the production of a solo work by the name of Enstasis as a healing and transforming process with taking over my biography as a material from those methods. The analysis by the movement patterns and photography have been contained with the texts and the rest of the material. The work in progress and the final showings are all taken over one by one as experiences. The workshop experiences which I have been sharing my approach with the ones who are interested in have been included in the text. The documents of the events which the work has been showed are in the additions. KEYWORDS: Dance Movement Theraphy, Contemporary Dance, Solo, Intermodality, Autobiography